Njihov pevec Hamed Sinno ne skriva svoje istospolne usmerjenosti. V ponedeljek je imela skupina koncert v Kairu, med večtisočglavo množico pa se je zavihtelo tudi nekaj mavričnih zastav. Kmalu po koncertu se je v družbenih omrežjih vsul plaz konservativnega ogorčenja. Tisoči so terjali, naj se v državi pobije vse homoseksualce, če je treba, z atomsko bombo. Odzvala se je tudi egiptovska oblast. Policija je odvzela prostost sedmerici udeležencev koncerta, tožilstvo pa jih je obdolžilo, da so javno spodbujali k nemoralnosti s tem, da so »dvignili zastavo homoseksualcev«, je poročala agencija AP. Kazen je doletela tudi zasedbo Mashrou Leila, saj do nadaljnjega ne sme več nastopati v Egiptu.

»Nasprotujemo gej umetnosti, sprijena je,« je odločitev utemeljil predsednik združenja egiptovskih glasbenikov Reda Ragab. Prepričan je, da je bil dogodek načrtovan. »Morali so se dogovoriti s poslušalci, saj je to njihov simbol. Od kdaj se homoseksualci razkrivajo v javnosti?« se je javno spraševal Ragab. Podobno prepoved je skupini že pred časom izrekla Jordanija, in sicer z očitkom, da so njeni nastopi bogokletni in da kršijo tradicijo kraljevine. Homoseksualnost v Egiptu sicer ni prepovedana, je pa tabuizirana.

Z očitkom bogoskrunstva, nemoralnosti ali razuzdanosti so v preteklosti obsodili že več moških. Najbolj odmeven sodni proces je potekal leta 2001, potem ko je policija aretirala 52 udeležencev zabave na plavajoči diskoteki na Nilu. Sramotilno sojenje, v katerem je bila polovica obdolžencev obsojena na zaporne kazni, so tedaj ostro kritizirale številne zahodne oblasti in mednarodne organizacije, ki se borijo za človekove pravice.