S prestižno dirko, ki ji pravijo tudi olimpijada motokrosa, se bo končala letošnja sezona za SP. Matterley Basin v Veliki Britaniji je bil prizorišče pokala narodov že leta 2006, a so od takrat progo popolnoma preuredili in spremenili. Tokrat bo nastopilo 39 reprezentanc s po tremi tekmovalci. Selektor Bogomir Gajser se je pred časom odločil za Tima Gajserja (MXGP), Jana Pancarja (MX2) in Jerneja Irta (MX Open), vendar je slednji dan pred odhodom padel na treningu in se poškodoval (lažje poškodbe glave, izpah rame, udarci in odrgnine), zato ga je zamenjal mlajši brat Peter, ki je že lani zamenjal poškodovanega Gajserja.

Slovenska trojica je odšla v Veliko Britanijo, kjer si bo dirko ob progi ogledalo okoli 100.000 ljudi, optimistično razpoložena. Cilj je uvrstitev v veliki finale, med najboljših 20 reprezentanc na svetu, kar je Slovencem nazadnje uspelo leta 2012 – 16. mesto v Lommlu v Belgiji. Selektor Bogomir Gajser se je po zlomu štirih reber (padec na treningu s sinom Timom v Makolah) šele nedavno vrnil iz bolnišnice. »Uspelo nam je sestaviti pravo ekipo, Jan in Jernej sta na treningih vozila le od dve do štiri sekunde počasneje od Tima. Bil sem zadovoljen s tem, kar so pokazali na treningih in zadnjih tekmah. Posebno pri Jerneju sem videl velik napredek, a žal se je poškodoval. Brat Peter sicer ni redno treniral z reprezentanco in ni pripravljen tako kot Jernej, a vem, da bo dal vse od sebe.«

Glavno slovensko orožje bo Tim Gajser, ki je v skupnem seštevku za SP v elitni kategoriji MXGP letos osvojil peto mesto. »Povezanost vseh slovenskih tekmovalcev, ki vozimo na dirkah za SP, je zelo velika. Celo večja, kot je bila kadar koli do zdaj. To nas združuje in nam daje pozitivni naboj. Komaj čakam, da na pokalu narodov dosežemo dober rezultat,« pravi Tim Gajser. Podobno razmišlja tudi mladi Jan Pancar: »Iz tekme v tekmo sem napredoval in ob koncu sezone so prišli tudi dobri rezultati. Moja forma se je stopnjevala in zelo se veselim nastopa na pokalu narodov, kjer ne glede na Jernejevo zamenjavo upam, da si vendarle privozimo tako želeni finale.«

Peter Irt je v tej sezoni odpeljal skoraj polovico dirk za SP v MXGP in osvojil štiri točke. »Glede na vse težave, ki so me pestile, je za mano solidna sezona. Kar se tiče rezultatov, je bila letos ena mojih boljših.« Vremenska napoved ni najugodnejša, saj naj bi bilo precej padavin, a slovenski motokrosisti so najboljše rezultate dosegali prav v najtežjih razmerah. Najboljši rezultat Slovenije v pokalu narodov sega v leto 1998, ko je bila – prav tako v Veliki Britaniji – deveta. Jutri popoldne se bodo vozniki posameznih kategorij pomerili na kvalifikacijskih dirkah. Devetnajst najboljših reprezentanc si bo zagotovilo neposredno uvrstitev v veliki finale, ostale bodo v nedeljo dopoldne tekmovale v finalu B, od koder le prvo mesto vodi v veliki finale, nato pa bodo sledile tri finalne vožnje. Na vsaki dirki bodo skupaj tekmovali vozniki dveh kategorij. Naslov svetovnega prvaka branijo Francozi, ki so v pokalu narodov nepremagani že od leta 2014.