Ameriški predsednik Donald Trump in republikanski voditelji kongresa so po mesecih priprav predstavili predlog največje davčne reforme v Združenih državah po letu 1986. Reforma bo po njegovih besedah oživila gospodarstvo in razbremenila srednji razred, po trditvah kritikov pa najbolj koristila podjetjem in bogatim ter povečala že tako velikanski javni dolg in proračunski primanjkljaj.

Potem ko je republikancem v teh dneh spodletel še en poskus sesutja zdravstvene reforme Baracka Obame, so se očitno odločili, da svojo politično prevlado v kongresu in Beli hiši unovčijo z drugo veliko Trumpovo predvolilno obljubo – davčno reformo. Kongresne volitve novembra prihodnje leto se pač nezadržno bližajo, republikanci pa niso pod streho spravili nobenega odmevnega dela zakonodaje, zaradi česar so po poročanju ameriških medijev pod vse večjim pritiskom svojih konservativnih in premožnih donatorjev.

Vsaj 1500 milijard dolarjev minusa

Predlagana reforma, o kateri je glede podrobnosti še vrsta neznank, bi po prvih ocenah pomenila med 1500 in 2200 milijardami dolarjev nižje davčne prilive v zvezno blagajno v prihodnjih desetih letih. Zato so glas proti že dvignili nekateri republikanski proračunski jastrebi, kot je senator Bob Corker, ki nasprotujejo vsakemu povečevanju državnega minusa. Ideja predlagateljev je, da se ta minus pokrije z zamašitvijo davčnih lukenj, predvsem pa z dodatno enoodstotno rastjo BDP, ki naj bi jo prinesel razcvet, spodbujen z nižjimi korporativnimi davki. Predlagatelji tudi obljubljajo, da bo razvpito zapletena ameriška davčna zakonodaja poslej enostavnejša in preglednejša. »Želimo reformo, ki bo zagotavljala gospodarsko rast in delovna mesta, ki bo koristna za delavce ter družine in ki bo, da, proameriška,« je rekel Trump med shodom, ki ga je imel v Indiani.

Prvi odzivi demokratov so pričakovano kritični. Med drugim opozarjajo na dvig najnižje davčne stopnje in na znižanje najvišje. »Bogati Američani in podjetja bodo služili kot banditi, srednjemu razredu pa bo prepuščeno, da jim drži vrečo,« je rekel vodja demokratov v senatu Chuck Schumer.

Predlog je zdaj treba spremeniti v zakonodajo, ki bi jo republikanci radi spravili pod streho še letos, a bo to precejšen izziv. ba