Od junija letos se mora 66-letnik iz okolice Ljubljane redno voziti na deželno sodišče v Korneuburgu pri Dunaju. Tožilstvo mu očita veliko goljufijo. Bil naj bi član specializirane kriminalne združbe, ki naj bi prodajala več deset ponarejenih del svetovno znanih slikarjev.

Preiskavo je v začetku lanskega leta sprožila avstrijska policija in 27. julija lani v hotelu pri dunajskem letališču Schwechat izpeljala sklepno akcijo. Aretirala je pet osumljencev, med njimi tudi omenjenega slovenskega državljana. Nastavili so jim past. Za nakup del Pabla Picassa se je namreč zanimal tajni policijski sodelavec, ki se je izdajal za pooblaščenca nekega bogatega ruskega oligarha. V pričakovanju milijonskega posla je peterica prinesla v hotel 14 del, pri sebi pa so imeli še različne dokumente o slikarjih, njihove življenjepise in podatke o tem, kdaj in kje so naslikali posamezna dela.

V ljubljanski kleti 66 »mojstrovin«

S pridržanjem slovenskega državljana se je preiskava razširila tudi k nam, natančneje v hišo v okolici Ljubljane. Med hišno preiskavo stanovanjske hiše so odkrili kar 66 del s podpisi Pabla Picassa, Clauda Moneta, Vasilija Kandinskega, Gustava Klimta, Edvarda Muncha, Augusta Renoirja, Salvadorja Dalija in Marca Chagalla. Prav vse slike so bile dobri ponaredki, naslikani v avtentičnem slogu avtorjev. Kdo jih je naslikal, ni znano. Iz avstrijske obtožnice izhaja, da so bile last slovenskega državljana, izvirale pa naj bi iz zbirke 85-letnega nekdanjega jugoslovanskega diplomata iz Srbije. Slednji naj bi skušal slike prodati v Evropi, vendar naj se ne bi zavedal, da je imel v lasti ponaredke.

Po prepričanju policije je bila skupina izredno dobro organizirana, vsak člen naj bi opravljal točno določeno delo, izdelali so celo prodajni katalog Picassovih del, ki so jih ovrednotili pri skupno 72 milijonih evrih. S tajnim policijskim sodelavcem so se dogovorili za prodajo slik v vrednosti približno deset milijonov evrov. Iz posla ni bilo nič. Sestanek so prekinili pripadniki posebne policijske enote Cobra in osumljencem odvzeli prostost.

Brani se s prostosti

Pridržanega slovenskega državljana so avstrijski organi že čez nekaj dni spustili na svobodo, se je pa očitno zavezal k temu, da se bo redno udeleževal glavne obravnave na sodišču. Tam je očitano kaznivo dejanje priznal zgolj prvoobtoženi 70-letnik, ki je desetletja delal kot poznavalec umetnosti, zaradi zdravstvenih težav pa se ne more udeleževati sojenja. Četverica soobtoženih, stara med 43 in 66 let, ki si je pri preprodaji del obetala 30-odstotno provizijo, zavrača tožilske očitke.

»Stoodstotno sem bil prepričan, da so vsa dela originalna,« se je zagovarjal obdolženi slovenski državljan. Preostali soobdolženci pa so trdili, da so verjeli v avtentičnost umetniških del, saj niso strokovnjaki s tega področja. »Zame je bil ta posel kot dobitek na lotu,« je dejal 43-letni obdolženec. Porotno sojenje, ki ga vodi sodnica Xenia Krapfenbauer, se bo nadaljevalo decembra.