Boštjan Kline je pokazal, kako je treba. Martin Čater je hiter, konkurenčno hiter. Klemen Kosi pa je tisti, ki na tekmi pokaže, kako in kaj. Ne, tega ni včeraj po poletnih pripravah v Čilu povedal Peter Pen, odgovorni trener hitrih disciplin, temveč Tilen Debelak, mladi up. Tako je povzel priprave slovenske reprezentance v hitrih disciplinah, ki se je zbrala v Mariboru. »Vse je v redu,« optimistično pred sezono in po pripravah gleda Pen. Tudi zato, ker je La Parva edino smučišče, kot pravi, kjer je slovenska reprezentanca privilegirana.

Že res, da prihaja olimpijska sezona, vendar Pen poudarja, da fantje trenutno gledajo le na naslednji trening, niti ne še na koledar tekem hitrih disciplin, ki se začnejo zadnji konec teden novembra v Lake Louisu. Statistiko treningov, količkov, kilometrov je Pen preveril na koncu priprav, pri pripravi treningov se je raje ravnal po občutku: »Fantje so imeli različne interese in naloge. Ko sem pogledal svojo statistiko, sem opazil, da smo letos naredili malce več kilometrov. Malce je trpel trening veleslaloma, drugo smo dosegli in presegli.«

S Klinetom so se odločili, da ni tekmoval, saj bi izgubili preveč časa le za eno tekmo. Po drugi strani je bil Klemen Kosi zadovoljen tudi s tekmami južnoameriškega pokala, kjer je dvakrat zmagal in štirikrat stal na stopničkah: »Udeležil sem se nekaj tekem, na katerih je šlo za izboljšanje štartne številke za svetovni pokal. A tekme v Južni Ameriki so nekaj drugega kot tiste najpomembnejše v zimski sezoni.«

Penova naslednja naloga je, da opravijo dobre treninge zadnjih deset dni pred začetkom sezone, naloga kondicijskega trenerja pa, da fante dobro pripravi. »Rezerve vidim še pri skokih, saj jih lahko skrajšata tako Kline kot Kosi, Čater pa mora izgubiti rešpekt pred tem, da se vržeš v prazno. Morda se danes res vsi učijo s pomočjo youtuba, vendar ko mladi v živo vidijo, kako poteka dan od šestih do šestih na taki višini in koliko je treba narediti za eno dobro smukaško vožnjo, je to izkušnja, ki se je plastično ne da ponazoriti.«

Kline, glavni adut, se v sezono podaja celovito, premišljeno, zavzeto, nobena malenkost ni odveč. »Izboljšal sem tehniko, skoke, kondicijo, spremenil sem prehrano. Še vedno na koncu štejeta tisti dve minuti, vendar delam vse za to, da bi tisti dve minuti čim boljše izkoristil. Opustil sem tudi otroško vraževernost, negativne misli.«

Kar pomeni, da ne bo več toliko tuhtal, kdaj in kako zapeti čevlje, kar je ohranil iz otroštva. Pri prehrani je preveril, kako je z intoleranco, da ga ne bo več mučila prebava. Se skoke res da natrenirati ali potrebuješ predvsem pravi občutek? »Seveda se da, prej sem skakal štirideset metrov, zdaj pristanem po dvajsetih.« Zaveda se, da je za Tilna Debelaka in Žana Kralja to, kar je bil Andrej Jerman zanj. Še vedno se uči tudi on, med pripravami je študiral, kje drugi več vozijo v smukaški preži in kako skačejo. Zdaj za Klineta sledijo kondicijske priprave, nato ledenika Stelvio in Pitztal, zatem pot v Kanado. In kako je bilo trenirati z Ilko Štuhec? »Tako kot lani, z globusom pa ni smučala,« se je pošalil Kline.