Evropski komisar za zdravje in varno hrano Vytenis Andriukaitis je po konferenci naznanil 19 konkretnih ukrepov, ki bodo okrepili ukrepanje EU proti goljufijam s hrano.

Izpostavil je ukrepe za izboljšanje obveščanja, tudi načrt za uvedbo položaja osebe za varno hrano v vsaki članici, kar naj bi zagotovilo čim hitrejši in učinkovitejši pretok informacij.

Slovenija je pri tem spet boljša kot ostali, saj že ima osebo, pristojno za varno hrano; gre za osebo, ki je pristojna za veterinarstvo, zaščito rastlin in varno hrano, je pojasnil minister za kmetijstvo, gozdarstvo in prehrano Židan.

Ne sme se zgoditi, da za afero, ki prizadene milijone potrošnikov, ne izvemo iz evropskih sistemov obveščanja, temveč iz medijev, je opozoril minister.

Opozoril je tudi, da se je treba zavedati vzroka za afero: poleg substance, ki so jo uporabljali za zatiranje rdeče pršice, je bila na voljo tudi druga substanca, ki pa je dražja.

Gre torej za popuščanje pod cenovnim pritiskom, kar je nezakonito in za potrošnike izjemno škodljivo, je poudaril Židan. "Silni pritisk znižati ceno hrane bo nekatere proizvajalce očitno zlomil," je dodal.

Poleg tega se mora EU po Židanovih besedah vprašati, ali pošiljajo prave signale z napovedmi, da bo v prihodnje manj denarja za kmetijstvo in hrano, saj z manj denarja ni mogoče ustrezno reševati več izzivov.