V Cankarjev dom se danes vrača tradicionalni jesenski Festival za tretje življenjsko obdobje, ki je v celoti posvečen jeseni življenja. Do vključno četrtka bodo različni vidiki tega življenjskega obdobja glavna tema na več kot 160 razstavnih prostorih, kjer bodo lahko obiskovalci dobili nasvete, spoznali društva in opravili številne meritve. Poleg tega se bo v treh dneh zvrstilo 65 predavanj in delavnic ter šest strokovnih razprav.

Rdeča nit letošnjega festivala, ki je največja tovrstna prireditev v Evropi, bodo izzivi dolgožive družbe. Prav tako so se organizatorji odločili, da bodo pred 1. oktobrom, mednarodnim dnevom starejših, osvetlili pomen priprave na upokojitev in skupnostnih oblik preživljanja prostega časa. Na drugi strani bo osrednja tema strokovnega programa ustvarjanje okolja za delo starejših in aktivno staranje. O tem bo tekla beseda na srečanju vseh nekdanjih ministrov za delo in socialne zadeve, medtem ko bodo upokojenske organizacije vladne predstavnike opozorile na ključne težave, s katerimi se starejši srečujejo v slovenski družbi.

Med občinami bosta edini na 17. izvedbi festivala sodelovali občina Domžale in Mestna občina Ljubljana, ki je s svojimi javnimi zavodi redna udeleženka v Cankarjevem domu. Njihovi predstavniki bodo znova zasedli dva prostora v prvem preddverju, kjer bodo potekale številne aktivnosti za zdravo in aktivno staranje, ob tem pa pripravljajo še pester spremljevalni program zunaj festivalskega prizorišča. Zakaj? »Zavedamo se, kako pomembna je skrb za kakovostno življenje meščank in meščanov v tretjem življenjskem obdobju. V ta namen deluje tudi posvetovalno telo župana, svet za vprašanja starejših občanov v Mestni občini Ljubljana,« odgovarjajo z občinskega oddelka za zdravje in socialno varstvo.

Ljubljanski mestni občini je treba priznati, da ima kar močne argumente, ko se predstavlja kot starejšim prijazno mesto. Ne samo da je vključena v globalno mrežo starosti prijaznih mest Svetovne zdravstvene organizacije, ampak sodeluje še v številnih drugih delovnih skupinah in mednarodnih projektih, s čimer pridobiva veljavo v mednarodnem prostoru. Vabijo jo k predstavitvam v tujini, letos so jo zaradi izkušenj in dobrih praks na področju aktivnosti za starejše povabili k sodelovanju v projektu nove evropske nagrade za iniciative na področju srebrne ekonomije silver economy awards. Vendar se tokrat ne bo potegovala za nagrado, ampak bo sodelovala kot evalvator.

Zaradi tega tokrat ne more prijaviti svojih dosežkov, so nam pa hitro nanizali dolg seznam dobrih praks, s katerimi se ponašajo. Od dnevnih centrov aktivnosti za starejše, sistematičnega računalniškega opismenjevanja v četrtnih skupnostih do info točke 65+ in brezplačnih prevozov s kavalirji na klic. »K prijavi spodbujamo vse interesente iz javnega sektorja, nevladnih organizacij in zasebnih podjetij, ki s svojimi informacijsko-komunikacijskimi tehnološkimi izdelki in storitvami podpirajo starostno skupino nad 50 let.«

Devet finalistov bo spomladi predstavilo svoje delo na slavnostni prireditvi v Bruslju, ki bo v središču medijske pozornosti, navzoči bodo tudi strokovnjaki srebrne ekonomije. Ta je razumljivo velika priložnost za podjetja, saj so starejši ne nazadnje poseben segment potrošnikov, obenem pa zaradi znanja in izkušenj predstavljajo pomemben kapital.