Nova cesta, ki bo križišče Parmove in Livarske ceste povezovala z islamskim versko-kulturnim centrom, se bo vendarle imenovala Džamijska ulica, je potrdila večina v ljubljanskem mestnem svetu. Ime, ki ga je na pobudo Islamske skupnosti v Sloveniji podprla tudi občinska komisija za poimenovanja naselij in ulic, je zadnje mesece dvigovalo veliko prahu, saj so se okoli njega oblikovala diametralno nasprotna mnenja.

Predloga SDS in NSi preglasovali

Svetniška kluba SDS in NSi sta predlagala, da bi mestni svet odločanje o novih poimenovanjih ulic prestavil na eno od prihodnjih sej mestnega sveta. Svojo pobudo so utemeljevali predvsem s pojasnilom, da komisija za poimenovanja ni dovolj tehtno upoštevala mnenj drugih akterjev, kot so stanovalci ob teh ulicah, ter svetov četrtne skupnosti Bežigrad in Šiška. V bežigrajski četrtni skupnosti so podprli idejo skupine občanov, da bi se ulica do džamije imenovala Bela ulica, ker je islamski center bele barve, ki pa hkrati simbolizira sožitje. V šišenski četrtni skupnosti pa so predlagali, da bi novo cesto, ki jo je zgradila islamska skupnost, obravnavali kot podaljšek Livarske ulice in bi po njej tudi nosila ime.

»Mogoče je ta trenutek prenagljeno na silo s preglasovanjem spraviti to poimenovanje skozi mestni svet,« je razmišljal svetnik SLS Janez Žagar, ki meni, da hitenje in neupoštevanje mnenja lokalnih prebivalcev povzroča delitve in napetosti. Občinska komisija za poimenovanja je namreč v 15 dneh javne razprave dobila več predlogov alternativnih poimenovanj in mnenj občanov, ki imenu Džamijska ulica nasprotujejo. A ob tem ne gre spregledati, da je komisija prejela tudi stališča občanov, ki so to ime podpirali in na svetnike apelirali, naj ga v duhu odprtosti in večkulturnosti Ljubljane tudi potrdijo.

Župan Zoran Janković je izpostavil, da je predvsem za opozicijo sporni odlok o poimenovanju ulic kot predsednik komisije za poimenovanja naselij in ulic podprl tudi svetnik SDS Janez Moškrič. Toda Moškrič je v začetku septembra odstopil z mesta predsednika, ker je pri vodenju sej komisije napravil »veliko napako«. Moškrič je pojasnil, da sam kot dolgoletni predsednik četrtne skupnosti Sostro vedno zagovarja mnenja in pobude svojih prebivalcev. Ker v konkretnem primeru, kot sam pravi, ni upošteval svojih dosedanjih načel pri delu za občane in ni upošteval mnenj svetov četrtnih skupnosti, ki so predlagali drugačna poimenovanja nove ulice do džamije, je Moškrič nemudoma umaknil svojo podporo spornemu odloku in nepreklicno odstopil z mesta predsednika komisije za poimenovanja naselij in ulic. Na tem mestu je Moškriča nadomestila strankarska kolegica Mojca Škrinjar. Janković pa je navrgel, da naj bi Moškrič moral odstopiti, ker je na seji komisije glasoval v nasprotju s stališčem svoje stranke, a je Moškrič takšna namigovanja odločno zavrnil.

Pridevnik džamijski redek, a slovnično pravilen

Svetnik Nevzet Porić (Lista Zorana Jankovića), ki je tudi tajnik islamske skupnosti, je ob debati o primernosti tega imena izpostavil, da je vladna komisija za standardizacijo zemljepisnih imen predlagano ime Džamijska ulica ocenila kot skladno z zakonodajo in slovnično pravilno.

Vladna komisija pa je ob tem opozorila tudi, da je raba pridevnika džamijski v slovenščini za zdaj še redka, zato je predlagala nekoliko drugačne različice imena. In sicer je komisija predlagala, da bi se omenjena ulica imenovala Ulica ali Pot k džamiji oziroma Ulica ali Pot k mošeji, ker da sta samostalnika džamija in mošeja sopomenki. Občinska komisija za poimenovanja je sklenila vztrajati pri prvotno predlaganem imenu, ker »ni v nasprotju z veljavnimi predpisi«, hkrati pa je ocenila, da je zdaj napočil čas, da se pridevniška raba džamijski uveljavi v slovenskem jeziku. Ker želi dati izrazu džamijska priložnost, da se ustali v slovenskem jeziku, je omenjeni predlog podprla tudi svetnica SMC Ana Žličar.

Poleg poimenovanja Džamijska ulica je potrjeni odlok o poimenovanjih ulic v Ljubljani na novo preimenoval del Koseške ulice v Žabjo ulico, park med Linhartovo cesto in Zupančičevo jamo pa na novo poimenoval v Park Edvarda Kocbeka. Odlok o poimenovanjih bo v veljavo stopil 15 dni po objavi v Uradnem listu.