Ministrstvo za okolje in prostor je v javnost poslalo osnutek odloka o odvzemu osebkov rjavega medveda in volka iz narave za obdobje do 30. septembra prihodnje leto. Ukrep je podoben, kot je bil lani, ko so predlagali odvzem 113 medvedov in desetih volkov. Letos predlagajo odvzem 108 medvedov in desetih volkov. Tako rjavi medved kot volk sta v Sloveniji zaščiteni vrsti, populacija obeh pa se povečuje.

Odvzem, ki ga načrtujejo, ne zajema le odstrela, ampak tudi druge oblike odvzema in pogine, na primer v nesrečah na cesti. Tako osnutek odloka predvideva odstrel 88 medvedov, preostalih 20 pa naj bi iz narave odvzeli na druge načine. Pri volkovih je predpisano, da se odstrel konča, ko število odvzetih odraslih volkov oziroma alfa samcev doseže 40 odstotkov predvidenega odvzema. Tako je mogoče, da bodo odvzem iz narave končali že pri štirih volkovih, če bodo vsi odrasli.

Medvedov in volkov je vse več

»Odvzem je opredeljen na podlagi spremljanja stanja tako, da je izpolnjen pogoj, da odvzem ne škoduje ohranitvi ugodnega stanja populacije. Rezultati spremljanja stanja pri volku od začetka izvajanja monitoringa kažejo, da se število volkov povečuje. Prav tako preliminarni podatki pri ugotavljanju številčnosti, ki se izvaja v okviru projekta Life dinalp bear, kažejo na večje število rjavih medvedov,« so zapisali na ministrstvu za okolje in prostor. V zadnjih letih velja, da je v Sloveniji okrog 500 medvedov, ocena temelji na monitoringu iz leta 2007. Kmalu pa bo znana nova ocena. Rezultate monitoringa, ki ga s pomočjo gensko-molekularne metode vodi Tomaž Skrbinšek z biotehniške fakultete, naj bi javnosti predstavili na začetku oktobra, ko bo bolj natančno znano, ali se populacija medveda v Sloveniji res povečuje. Približni rezultati so že znani, vendar do zaključka raziskave informacij o številu medvedov ne želijo dajati.

Miha Krofel z biotehniške fakultete, ki je že pred časom opozoril, da ni dokazov za to, da se toleranca ljudi do volkov in medvedov z odstrelom poveča, je predlog označil kot enakega lanskemu, a dodal, da se lahko še marsikaj spremeni, kajti javna debata bo še potekala. Ne nazadnje zadnji podatki o številu medvedov še niso na razpolago. Pravi, da ta ukrep ne bi smel ogrožati ne populacije volkov ne populacije medvedov, vsaj ne glede številčnosti, a se sprašuje, ali je pri volkovih to smiselno. Predvsem zato, ker v Sloveniji ni raziskav o vplivu na toleranco, v tujini pa se kažejo negativne posledice odstrela na toleranco ljudi. V Sloveniji je okrog 60 volkov. Krofel pravi, da sta se oblikovala nova tropa na območju Gorjancev, medtem ko je trop na območju Slavnika upadel, na Kočevskem pa si je opomogel. »Na splošno je populacija volkov v rahlem porastu.«

Pomembno je tudi krmljenje

Tudi medvedov je vse več. Krofel poudarja, da bi bilo dobro uporabiti zadnje raziskave, ki kažejo, da je mogoče populacijo zmanjšati na alternativne načine. Torej ne le z odstrelom, ampak predvsem z uravnavanjem količine hrane, ki jo imajo slovenski medvedi na razpolago. »Do zdaj se je zmanjšanje populacije osredotočalo na odstrel. Vprašanje pa je, kako daleč z odstrelom lahko gremo. Verjetno bi bilo dobro razmišljati, kako bi lahko vplivali na reprodukcijo. V Sloveniji je hrana medvedom zlahka dostopna, predvsem zaradi krmišč s koruzo, kar vpliva na reprodukcijo. Medvedi imajo naravne mehanizme, ki vplivajo na populacijo, zaradi krmljenja pa ne pridejo toliko do izraza,« je dejal Krofel, ki opozarja, da bi se morali bolj resno ukvarjati z vprašanjem krmljenja. Po zadnjih raziskavah, ki so jih opravili pred meseci, imajo za to znanstveno podlago.