Predsednik Uefe Aleksander Čeferin je dejal, da se prepad med velikimi in majhnimi ne sme povečevati. Koliko bo k temu prispeval nov reprezentančni tekmovalni sistem, ki ga je potrdila Uefa več kot leto pred prvimi tekmami 6. septembra 2018, pa še ni jasno.

Z novim sistemom reprezentančnih tekem na stari celini bo Uefa nadomestila večino prijateljskih tekem s tekmovanjem, na katerem se bodo med seboj pomerila najvišje uvrščene ekipe na lestvici v okviru 55 članic. Reprezentance bodo razdeljene v štiri lige na temelju lestvice Uefe iz 11. oktobra 2017. Vsaka skupina bo vključevala po tri ali štiri ekipe, ki bodo med seboj igrale po dve tekmi, doma in na tujem med septembrom in novembrom 2018, datumi pa so že predvideni v mednarodnem nogometnem koledarju.

Najvišje uvrščene reprezentance bodo nato napredovale iz posameznih skupin, najnižje pa nazadovale. Skupino A bo sestavljalo najboljših 12 ekip, prav tako skupino B, vsaka skupina pa bo imela po tri reprezentance, 15 naslednjih bo v skupini C, preostalih 16 pa v skupini D.

Zmagovalci skupin A bodo igrali reprezentančni finale Uefa lige junija 2019, gostiteljico turnirja pa bo IO Uefe izbral decembra 2018 med finalisti. Žreb za ligaški del tekmovanja bo v Lozani 24. januarja 2018.

Glede na trenutno stanje bi slovenska reprezentanca nastopala v skupini C skupaj z Grčijo, Romunijo, Izraelom, Srbijo, Dansko, Bolgarijo, Albanijo, Škotsko, Črno goro, Norveško, Litvo, Azerbajdžanom, Ciprom in Armenijo.

Ob tem pa bo kvalifikacijski sistem za EP 2020 ostal praktično nespremenjen, začel se bo marca 2019, ekipe pa bodo razdeljene v deset skupin s po petimi ali šestimi reprezentancami. Po dve najboljše ekipe se bodo avtomatično uvrstile na EP, tako da bo znanih že 20 ekip. Preostale štiri pa bo dalo zaključno tekmovanje zmagovalcev skupin reprezentančne lige Uefe. Če se bo ena izmed slednjih že pred tem uvrstila na EP, bo njeno mesto zasedla naslednja ekipa v skupni, če pa bodo iz nje vse uvrščene, potem bo mesto prevzela najvišje uvrščena na lestvici tekmovanja Uefe.