Medtem ko zunanjost ljubljanske Pediatrične klinike že nekaj let krasijo značilne ilustracije Jelke Richman, se notranjost ni prav veliko razlikovala od drugih bolnišničnih ustanov, v katerih prevladujejo odrasli bolniki.

A po novem ni več tako. Zdaj malih bolnikov v glavni avli ne pričakajo več značilne blede bolnišnične stene in marmor, ampak dobrodušni roboti velikani, ki visoko na stenah skupaj z otroki lovijo čudodelne modre kroglice. Prav tako kot v resničnosti zdravniki preganjajo bolezni z zdravili.

S pisanimi barvami in mehkimi, zaobljenimi linijami je zgodbo za slovenske bolne otroke upodobil mehiški umetnik Rafael Mayani, ki je januarja priletel v Ljubljano iz Kanade. K nam ga je povabila Anna Runefelt, ustanoviteljica in vodja neprofitne organizacije Nordic Art Iniciative. Švedinja je najprej v Slovenijo prišla na počitnice z namenom, da osvoji naš najvišji vrh Triglav, nato pa je v Ljubljani spotoma obiskala pediatrično kliniko in že ob vstopu je ugotovila, da je to idealno mesto za uresničitev njene želje – z umetnostjo najmlajšim narediti bivanje v bolnišnici prijetnejše.

»Prepričana sem, da likovna umetnost lahko služi kot pomembno terapevtsko sredstvo. S poslikavami sem želela spremeniti pusto bolnišnično okolje pediatrične klinike v otrokom prijazen prostor, ki bo spodbudno vplival na počutje otrok, njihovih staršev, obiskovalcev in tudi osebja,« je povedala pobudnica projekta Umetnost z višjim ciljem. S svojo zamislijo je najprej nagovorila vodstvo klinike, ki jo je sprejelo z odprtimi rokami. Dr. Rajko Kenda in dr. Anamarija Meglič ob včerajšnjem uradnem odprtju štirih umetniških inštalacij nista mogla skriti navdušenja, da so del marmorja zamenjali prijetni otroški motivi. »Res se ne zgodi pogosto, da k tebi pride nekdo s prošnjo, da mu narediš uslugo, s katero bo pravzaprav on naredil nekaj dobrega zate,« je komentiral dr. Kenda.

Ljubljana prva postojanka

Runefeltova je s svojo Nordic Art Iniciative pridobila tudi podporo šestih partnerjev, Fundacije Jochnick in podjetij Oriflame, Volvo, Philips, A1 in Lara, ki so finančno omogočili, da so barvita likovna dela prekrila več kot 360 kvadratnih metrov površine bolnišnice. Vhodni prostor je pripadel Mehičanu, čakalnico, igralnico in dvorišče pa sta popestrili Ruth Hengeveld iz Nizozemske in madžarska umetnica Fat heat & Bea Pántya. »Veliko raziskujem na spletu in si ogledujem dela umetnikov. Izbrala sem avtorje, ki imajo različne sloge in uporabljajo različne tehnike,« je pojasnila Runefeltova. Želela je, da bi v projektu sodeloval tudi kakšen umetnik iz Slovenije, in uspelo ji je najti Črtomirja Justa iz Murske Sobote, ki je bil takoj pripravljen na zanimivo sodelovanje. »Ja, seveda, v čast mi bo, sem ji odgovoril in res sem vesel, da me je izbrala,« je povedal grafični oblikovalec, ki je s 3D-tehniko ustvaril tri dela na temo dneva v bolnišnici.

Tudi Anna Runefelt je po enoletnem delu zelo zadovoljna s končnim rezultatom. To je njen prvi projekt te vrste, vendar upa, da ne bo zadnji. Ljubljanski model želi prenesti v vse države, ki imajo pediatrične klinike s pustimi stenami.