Spomenik je ob otvoritvi blagoslovil duhovnik ruske pravoslavne Cerkve, minister za kulturo Vladimir Medinski pa je puško, ki je bila po svetu reproducirana okoli stomilijonkrat, označil za »rusko kulturno znamko«.

Kalašnikov idejo za orožje dobil, ko je okreval med 2. svetovno vojno

Kalašnikov, razočaran nad sovjetsko oborožitvijo, je zamisel za novo avtomatsko puško, ki bi delala v vseh vremenskih pogojih, dobil, ko je med drugo svetovno vojno okreval po strelni rani. Tako je leta 1947 nastal AK-47 ali Avtomat Kalašnikova 1947, glavna oprema vojakov Sovjetske armade in eno izmed najbolj znanih orožij danes.

Svoj izum obžaloval

Zaradi svoje dostopnosti in učinkovitosti je puška postala simbol hladne vojne. Kalašnikov, ki se je rodil 1919 v sibirski vasici in umrl decembra 2013 v Iževskem, prestolnici ruske republike Udmurtija, pa je svoj izum obžaloval. Šest mesecev pred smrtjo je namreč pisal duhovniku ruske ortodoksne Cerkve, da mu je žal za svojo vlogo v ustvarjanju svetovno najbolj uporabljenega orožja. »Moja duševna bolečina je ogromna,« je zapisal v pismu, ki ga so ga po smrti objavili v časopisu Izvestia.

Mihail se prav tako milijonov od prodaje orožja v več kot 80. svetovnih državah ni dotaknil. Z delom pa je prenehal šele leto dni pred svojo smrtjo, ko je bil star 93 let.

Tovarna Kalašnikov, kateri prodaja orožja od smrti njenega izumitelja upada, je pred kratkim doživela modernizacijo. Večina njenega kapitala prihaja od zasebnih investitorjev. Prav tako gradijo na »pozitivni promociji« AK-47 v Rusiji in tudi po svetu, med drugim lahko v trgovini s spominki na ruskem letališču kupite tudi ta prepoznavni ruski simbol.