Nekdanji direktor uprave za policijske specialnosti Robert Sušanj je na delovno sodišče v Ljubljani vložil tožbo zoper policijo oziroma notranje ministrstvo, saj meni, da so mu v policiji neupravičeno izrekli izredno odpoved. Sušanj se je skupaj z vodjo pilotov letalske enote policije Damjanom Bregarjem lani namreč ujel v korupcijsko afero v zvezi s preskakovanjem vrst v ljubljanskem kliničnem centru, zaradi česar ga je vodstvo policije najprej suspendiralo, nato pa mu izreklo izredno odpoved.

Najprej pritožba, nato upokojitev

Kaj točno Sušanj v tožbi zahteva, na sojenju niso povedali, saj so na včerajšnjem prvem naroku opravili le zelo kratek in neuspešen poskus poravnave, med katerim mora javnost zapustiti dvorano. Na sodišču so nato le še pregledali listine iz spisa, sojenje pa se bo nadaljevalo sredi novembra, ko bodo zaslišali Sušanja, generalnega direktorja policije Marjana Fanka in njegovo namestnico Tatjano Bobnar.

Ne predstavnica pravobranilstva ne Sušanj in njegova odvetnica včeraj izjav niso želeli dajati. Kot smo neuradno izvedeli, pa naj bi Sušanj, ki se je vmes sicer že upokojil, zahteval razveljavitev sklepov o izredni odpovedi, vrnitev na delo in izplačilo razlike do polne plače.

Na policiji so Sušanja lani oktobra najprej suspendirali in mu kmalu izročili še izredno odpoved. Na odpoved se je pritožil, tako da jo je obravnavala še vladna komisija za delovna razmerja, ki je odpoved potrdila. Delovno razmerje na policiji mu je tako prenehalo konec letošnjega januarja. Po neuradnih informacijah je Sušanj izpolnjeval pogoje za upokojitev in to tudi izkoristil, nato pa se je odločil še za tožbo.

Na sodišču vidno skrušen

Bregar in Sušanj sta v težave zašla, ko sta se ujela v korupcijsko afero v zvezi s preskakovanjem vrst v ljubljanskem kliničnem centru. Problematični naj bi bili brezplačni panoramski poleti s policijskim helikopterjem in še premestitev ene izmed policistk. Oboje menda v zameno za prednostno zdravstveno obravnavo njunih bližnjih.

Nekdanji direktor uprave za policijske specialnosti, ki bdi nad področji varovanja oseb in objektov, protiterorističnega delovanja in protibombne zaščite, operativno-komunikacijsko dejavnostjo ter zagotavljanjem helikopterskih prevozov za potrebe policije in drugih uporabnikov, tožbenega zahtevka in razlogov za njegovo odpoved včeraj ni želel komentirati, takoj po razkritju, da je med osumljenimi, pa nam je povedal: »Huda in zahrbtna bolezen v družini in med najožjimi sodelavci me vztrajno spremlja že dlje časa. Vsem želim, da vam skozi podobne kalvarije nikoli ne bi bilo treba. Če boste morali, pa drug drugemu pomagajte,« je tedaj dejal Sušanj in dodal, da so ga obtožbe o domnevnem sodelovanju pri korupciji močno prizadele. Včeraj je Sušanj na sodišču deloval zelo skrušeno.

Zaradi sodelovanja pri podkupovanju se je Sušanj znašel tudi v predkazenskem postopku, ki ga vodi oddelek za preiskovanje in pregon uradnih oseb s posebnimi pooblastili na specializiranem državnem tožilstvu. Tam so nam pojasnili, da preiskava še ni končana.