Madžarsko zunanje ministrstvo je v petek sporočilo, da Budimpešta ne bo podprla članstva Hrvaške v OECD zaradi odnosa do madžarske energetske družbe Mol in njenega predsednika uprave Zsolta Hernadija. Pred tem je v sredo tudi Slovenija sporočila, da ne bo podprla vstopa Hrvaške v OECD. Slovenski zunanji minister Karl Erjavec je že takrat napovedal, da bo tudi Madžarska nasprotovala hrvaškemu članstvu v OECD.

Grabar-Kitarovićeva je novinarjem danes dejala, da sta ji madžarski premier Viktor Orban in predsednik države Janos Ader v današnjih pogovorih zagotovila, da ni nobene povezave med madžarsko in slovensko blokado vstopa Hrvaške v OECD.

Pojasnila je, da odločitev Madžarske ni povezana s slovensko blokado zaradi arbitraže niti z dejstvom, da bi Budimpešta »v tem paketu želela izsiljevati Hrvaško«. Kot je dejala, gre za zaščito madžarskih poslovnih interesov, »ker OECD ni politična, temveč ekonomska organizacija«.

Težava po njenem ni v hrvaški zunanji politiki

Na novinarsko vprašanje o uspešnosti hrvaške diplomacije v primerih, ko ima Hrvaške spore z vsemi sosedami, je odgovorila, da ne misli, da je težava v hrvaški zunanji politiki. Potrdila je, da je v zadnjih nekaj letih prišlo do napetih odnosov, a da si vlada premierja Andreja Plenkovića prizadeva za otoplitev odnosov. »Ko enkrat poslabšate odnose, jih je težje popraviti kot poslabšati. Naše namere so iskrene do vseh sosedov, ko gre za reševanje odprtih vprašanj,« je še dejala.