Koliko kaznivih dejanj bosta po spremembi obtožnice obtožena mama jeseniške deklice Sanda Alibabić in njen partner Mirzan Jakupi, še ni znano. Spremembo obtožnice je v današnjem nadaljevanju sojenja napovedala tožilka Tina Lesar, vendar o vsebini sprememb ni želela podrobneje govoriti. »Sprememba bo skladna z ugotovitvami izvedeniških mnenj,« je odgovorila na vprašanja, ali bo očitana kazniva dejanja obtoženima morda spremenila. Kot je znano, je obtoženima doslej tožilstvo očitalo zanemarjanje mladoletne osebe in surovega ravnanja, šest kaznivih dejanj povzročitve lahke telesne poškodbe ter kaznivih dejanj povzročitve hude in posebno hude telesne poškodbe, ki so vodile v smrt žrtve.

Radiologinja prepričana o poškodbi reber

Na današnjem nadaljevanju glavne obravnave v sojenju zoper obtožena so na sodišču poskušali dodatno razjasniti različne poglede na to, ali je deklica pred usodnimi poškodbami glave, zaradi katerih je lani poleti umrla, utrpela tudi zlome reber. Strokovnjakinja s področja radiologije dr. Katarina Šurlan Popovič, ki je skupaj z dr. Radkom Komadino sestavljala komisijo, to je imenovala ljubljanska medicinska fakulteta, je svoja opažanja izrazila jasno in jedrnato. Na rentgenskem posnetku, kjer se dobro vidi dekličin skelet, je na treh rebrih opazila zadebelitve, značilne za celjenje zloma reber. »Šlo je za brazgotine po zlomih, ki so bile starejše od enega meseca,« je zatrdila.

Natančneje radiologinja ni mogla opredeliti, kdaj naj bi poškodbe reber nastale, po vsej verjetnosti pa po njenem niso bile starejše od pol leta, torej niso segale v obdobje, preden sta si obtožena skupaj z dveletnico ustvarila skupen dom. »Pri otrocih se kosti hitreje celijo, v dveh mesecih so rebra lahko dokončno zaceljena. Običajno zlom reber spremljamo in 14 dni po poškodbi ponovno opravimo rentgensko slikanje, da vidimo, kakšna je dinamika celjenja. Ker je deklica preminila, te dinamike nismo mogli spremljati,« je opozorila radiologinja in dodala, da se zato težko izreče o tem, ali so poškodbe vseh treh reber nastale sočasno.

Precejšnja razhajanja strokovnjakov

Ali je imela deklica poškodovana rebra ali ne, poskuša sodišče s pomočjo izvedencev razčistiti že dlje časa. Mnenja izvedencev in zdravnikov, ki so nastopili na začetku sojenja, se namreč prav glede te poškodbe močno razlikujejo. Sodni izvedenec medicinske stroke dr. Anton Lah je takrat poudaril, da dovolj dokazov, ki bi kazali na staro poškodbo, nima, pri čemer je vztrajal tudi v nadaljevanju sojenja. Zdravnika dr. Matej Cimerman in dr. Simon Herman pa sta bila že na začetku sojenja prepričana, da je imela deklica pred smrtjo zlomljeni dve rebri.

Da bi razjasnili razlike med domnevami izvedenca in zdravnikov, je sodišče za mnenje o rentgenskih posnetkih zaprosilo še komisijo. Dr. Radko Komadina, ki je poleg radiologinje pregledal rentgenske slike, se je v svojem mnenju nagibal k ugotovitvam zdravnikov. Iz posnetkov je celo, podobno kot radiologinja dr. Šurlan-Popovičeva, zaznal spremembe še na tretjem rebru na drugi strani, ne le na dveh, kot njegova predhodnika. Glede na različno fazo celjenja kosti naj bi zlomi po njegovem nastali z različnimi dogodki.

Medtem ko so si strokovnjaki enotni, da je bil za deklico usoden drugi možganski hematom, se je sodišče z vprašanji poškodb reber spopadalo kar nekaj časa. Med predlogi, kako bi nanje dobili jasne odgovore, je zagovornica Alibabićeve odvetnica Darja Roblek omenjala izkop dekličinega trupla, vendar se sodišče s tem ni strinjalo.

Sojenje se bo predvidoma nadaljevalo 25. septembra.