Zeid je na zasedanju Sveta ZN za človekove pravice v Ženevi dejal, da želijo mjanmarske oblasti očitno iz države spoditi vse pripadnike manjšine Rohingya. »Trenutne situacije še ne moremo v celoti oceniti, vendar so razmere videti kot šolski primer etničnega čiščenja,« je opozoril.

Dejal je, da je bil osupel, ko je slišal, da so mjanmarske oblasti začele polagati mine na meji z Bangladešem in beguncem dovolijo vrnitev samo, če lahko dokažejo državljanstvo, ki pa ga večina pripadnikov ljudstva nima. Po njegovih besedah gre za ciničen ukrep, s katerim želijo preseliti veliko število ljudi brez možnosti vrnitve.

»Prejeli smo številna poročila in satelitske posnetke, kako varnostne sile in lokalne milice požigajo vasi manjšine Rohingya, ter čvrsta pričanja o zunanjsodnih pobojih, vključno s streljanjem na bežeče civiliste,« je dejal Zeid.

Po njegovih navedbah so mjanmarske oblasti že pred tokratnim izbruhom nasilja zagrešile številne kršitve nad pripadniki ljudstva, ki bi lahko predstavljale zločine proti človečnosti, poroča nemška tiskovna agencija dpa.

Spopadi v nemirni mjanmarski pokrajini Rakhine so izbruhnili 25. avgusta, ko je več sto pripadnikov uporniške skupine Arsa napadlo policijske nadzorne točke.

Do zdaj je po podatkih Združenih narodov v sosednji Bangladeš pred nasiljem pribežalo okoli 300.000 pripadnikov manjšine. Že pred zadnjim izbruhom nasilja se je jih je sicer v Bangladeš zateklo 400.000.

Bangladeški zunanji minister Abul Hassan Mahmood Ali je danes opozoril, da se v Mjanmaru dogaja genocid. »Mednarodna skupnost pravi, da gre za genocid. Tudi mi pravimo, da je to genocid,« je dejal na novinarski konferenci po srečanju z diplomati iz zahodnih in arabskih držav.