Močan potresni sunek z magnitudo 6,3 je seizmologe po svetu prve opozoril na nov podzemni jedrski poskus Severne Koreje. Posledični šibkejši potres so kasneje pripisali zrušitvi zemeljskih plasti po eksploziji, ki jo je v jutranjih urah po evropskem času potrdila severnokorejska državna televizija in jo označila kot zelo uspešen preizkus vodikove bombe, ki je zmanjšana na velikost za namestitev na balistično raketo. Južnokorejski seizmologi so ocenili, da je bila včerajšnja detonacija pet- do šestkrat močnejša od tiste v prejšnjem, petem preizkusu jedrskega orožja pred skoraj natančno letom dni.

Pogledi proti Pekingu

Vojaški strokovnjaki so jo ocenili za petkrat močnejšo od bombe, ki so jo ZDA odvrgle na Nagasaki. Severnokorejska tiskovna agencija je poročala, da je imela bomba moč več sto kiloton in da je pripravljena za detoniranje na visoki višini. Po njenih navedbah je državni vodja Kim Jong Un včeraj tudi obiskal obrat, kjer so to orožje nameščali na balistično raketo. Televizija je medtem prikazala Una pri podpisovanju ukaza o preizkusu v družbi generala in še treh oseb v civilnih oblekah, ob poudarjanju »super eksplozivne moči« termonuklearnega orožja pa so citirali Unovo zagotavljanje, da so »vse komponente vodikove bombe stoodstotno domače izdelave«.

Po nedavnem preizkusu rakete, ki je preletela Japonsko in končala v Tihem oceanu, je včerajšnji jedrski poskus naletel še na ostrejše odzive mednarodne skupnosti. Ameriški predsednik Donald Trump, sicer osredotočen na odpravljanje posledic tropskega neurja, ki je zajelo Teksas, je v prvem odzivu Severno Korejo označil za »zelo sovražno in nevarno za ZDA«, ni pa ponovil nedavne grožnje z »ognjem in besom«.

Trump je opomnil tudi Peking, da trmoglava soseda zanj predstavlja veliko nevarnost in hkrati zadrego. Kitajska se je pridružila zadnjim sankcijam Združenih narodov proti Pjongjangu, uperjene proti izvoznim prihodkom, ki jih režim uporablja za financiranje raketnega in jedrskega programa, a je za ZDA na splošno premalo odločna pri discipliniranju režima, ki ga zaradi lastnih koristi v regiji še vedno podpira.

Vsestranske obsodbe

Peking je tokrat po spletnih straneh zunanjega ministrstva ugotovil, da je Severna Koreja » ignorirala splošno nasprotovanje mednarodne skupnosti njenemu jedrskemu programu in izvedla jedrski poskus« in dodal, da to dejanje kitajska vlada »ostro obsoja«. Pjongjang je znova pozval, »naj preneha z napačnimi dejanji, ki poslabšujejo razmere in niso v skladu z njenimi koristmi, ter se vrne k reševanju problema z dialogom«. Poskus je obsodila tudi Rusija, tudi tokrat s pozivom vsem stranem, da se vzdržijo dejanj, ki bi lahko še povečali napetost v regiji.

Japonski premier Šinzo Abe je preizkus vodikove bombe označil za »popolnoma nesprejemljiv«. Razvoj severnokorejskega jedrskega in raketnega programa predstavlja »novo stopnjo resne in neposredne grožnje«, je poudaril in dodal, da je zaustavitev severnokorejskih lahkomiselnih dejanj, ki ogrožajo svetovni mir, odvisna od sodelovanja in solidarnosti mednarodne skupnosti. V večini odmevov se tako kot s strani južnokorejskega predsednika Moon Jae Ina zahtevajo najostrejše sankcije proti Severni Koreji. Moon se je sicer pred poskusom v soboto pogovarjal s Trumpom o odgovorih na vse bolj oprijemljive vojne grožnje Pjongjanga.

Obeta se kopičenje orožja

Po navedbah iz Moonovega kabineta sta z ameriškim predsednikom govorila tudi o možni reviziji 43 let starega sporazuma o največjem številu in dosegu balističnih raket na južnokorejskih tleh, pri čemer bi lahko šlo tudi za taktično jedrsko orožje, ki ga je Washington iz Južne Koreje umaknil leta 1991. Kam lahko pripelje kopičenje orožja, ostaja neznanka, Mednarodna organizacija za popolno prepoved jedrskih poskusov (CTBTO) pa ob ugotavljanju, da uspešen poskus, če ga bodo potrdili neodvisni strokovnjaki, kaže na hiter napredek severnokorejskega jedrskega programa, opozarja, da je to zadnji alarm mednarodni skupnosti, da z uveljavitvijo pogodbe CTBTO prepove vse jedrske poskuse, za kar si ta organizacija prizadeva že dve desetletji.