Višje sodišče je sledilo pritožbi tožilke Simone Razgoršek Kuzman, da je dosojena kazen za Romea Bajdeta prenizka, po njenem mnenju pa tudi ni šlo za uboj, temveč za umor iz nizkotnih nagibov in ljubosumja. Višji sodniki so temu pritrdili ter izrecno dodali, da ljubosumje kot motiv ni nekaj osamljenega, temveč je reakcija posesivnega in že prej psihično ali fizično nasilnega moškega, ki je izgubil nadzor nad partnerico. Zato je moral Velenjčan znova stopiti pred istega sodnika, Zorana Lenovška.

Dremal je ves čas

Povsem drugačna pa je sestava senata, pred katerim je obtoženi Bajde danes večinoma spal ali bolje rečeno dremal. Sodnik mu je dovolil, da med obravnavo ves čas sedi. Zdravstveno stanje naj bi se mu v zadnjega pol leta močno poslabšalo. Zdaj dobiva, kot se je izrazil sam, »ful drugačno terapijo«. Da se je terapija večkrat spremenila, je po poizvedovanju sodnika potrdila tudi medicinska sestra v celjskem zaporu, v katerem je Bajde v priporu že vse od decembra 2015, ko je v bližini velenjskega vrtca Najdihojca kruto obračunal s svojo partnerico Lidijo Škratek in jo zadavil, potem pa njeno truplo pripeljal v zdravstveni dom in prostodušno priznal, da jo je umoril.

Ker je Bajde, ki se je tudi opazno zredil, večinoma dremal, je moral sodnik večkrat povzdigniti glas, ko je želel vedeti, ali je razumel, o čem teče beseda in kaj navaja tožilka ter kaj njegova nova zagovornica Maksimiljana Kincl Mlakar. Ta je že pred začetkom glavne obravnave pisno obvestila sodišče o spremenjenem zdravstvenem stanju svojega klienta, ki da zelo verjetno procesno ni sposoben spremljati obravnav. Vsaj dokler trikrat na dan dobiva tako močna zdravila, da je zaradi njih omotičen in zaspan. »Obtoženi vsak dan spi vsaj do 13. ure in se tudi potem še ne more prebuditi. Pogosto razmišlja tudi o samomoru,« je med drugim sodišču pisno pojasnila Bajdetova zagovornica, ki je zato tudi predlagala, da sodišče pridobi novo izvedensko mnenje, ki bo dalo jasen odgovor, ali je sposoben spremljati obravnave ali ne. Predvsem zato, je poudarila zagovornica, ker je treba Bajdetu omogočiti, da se brani, saj se mu očita najhujše kaznivo dejanje, za katerega mu grozi najmanj 15 in največ 30 let zaporne kazni.

O ljubosumju bo še veliko govora

Da gre za pričakovani manever poskusa zavlačevanja postopka, pa je menila tožilka Razgoršek-Kuzmanova. Mimogrede, Bajdetu se pripor izteče marca prihodnje leto in če do takrat sodbe ne bo, bi ga morali iz pripora izpustiti. Tožilka pa je poudarila, da je pri njem zaznana izrazita ponovitvena nevarnost. Sodni senat je zato odločil, da bo pridobil novo mnenje o zdravstvenem stanju obdolženega in novo obravnavo določil za 25. september. Nobenega dvoma pa ni, da je pred senatom težka naloga. Med drugim bo moral v ponovljenem sojenju ugotoviti, kako je obtoženi psihično dojemal situacijo, in s celovito analizo vseh dokazov sprejeti bolj jasne sklepe. »Pri tem bo moralo sodišče izhajati tudi iz Bajdetovega že opisanega vedenja, potem ko je izvedel, da ima njegova partnerica drugega moškega in da se ga je odločila zapustiti,« je, med drugim, višje sodišče naložilo prvostopenjskemu. Sodišče prve stopnje ljubosumja kot enega od dejavnikov, zaradi katerih se je obtoženi Škratkovi odločil vzeti življenje, ne zanika. A po mnenju višjega sodišča je napak zaključilo, da je bilo kaznivo dejanje posledica spleta dejavnikov in okoliščin, ne pa, kot je v pritožbi izpostavila tudi tožilka, tako hudega ljubosumja, da je mogoče govoriti o zablodi.