Po katastrofalnem letu 2012, ko je ob hrvaški obali v več kot 3600 požarih zgorelo približno 43.000 hektarjev gozdov, kmetijskih nasadov in rastlin, je do srede avgusta letos v prahu in pepelu več kot 5000 požarov na odprtem končalo najmanj 83.000 hektarjev zemljišč, kar je primerljivo z območjem, na katerem leži Zagreb. V zadnjih desetih letih je zgorelo površje velikosti zadrske županije ali približno 3700 kvadratnih kilometrov, so objavili hrvaški gasilci.

Novi in novi izbruhi

Požarom v Dalmaciji še ni videti konca, saj so od začetka tedna neprespani gasilci in vojaki v zaledju Zadra in Šibenika, vse do Knina, Drniša in Benkovca. Potekal je boj za vsako ogroženo hišo. Ni bilo časa, da bi reševali oljčne nasade in druga kmetijska zemljišča. Mnogi kmetje so čez noč ostali brez posestev, v katera so vlagali dolga leta. Ostale so strašanske slike črne in sive pokrajine, ki kažejo vse grozote ognja. Tu pa tam je videti kakšno pisano oazo ubranjenih hiš v razsutih vasicah v notranjosti Dalmacije. Ker je večina nevarnosti zdaj sicer že minila, so se evakuirani prebivalci vrnili na svoje domove. Znova je odprt severnodalmatinski odsek avtoceste Zagreb–Split, na katerem je dim zmanjševal vidnost. Hrvaški gasilci poudarjajo, da v velikih požarih, ki so v preteklih dneh divjali v Dalmaciji, ni bil nihče ranjen.

Gorelo tudi na otokih

V preteklih dneh je gorelo tudi bolj južno pri Omišu in Brelih nedaleč od Makarske, ognjenim zubljem se niso izognili niti hrvaški otoki Hvar, Mljet, Korčula in Brač. Na hribu Promina pri Drnišu gori že teden dni. Tako kot na severnem Velebitu. Težko dostopne hribe lahko pogasijo le z gasilskimi letali in helikopterji. Hrvaški vojaški piloti priljubljenih »kanaderjev« in »zračnih traktorjev« so imeli od začetka junija do danes več kot 2190 letalskih ur, požare so bombardirali s približno 65.000 tonami vode. Poleti so stali nekaj manj kot milijon evrov. V vseh letošnjih požarih v Dalmaciji je pomagalo približno 85.000 gasilcev s 27.000 vozili, kar je povzročilo preboj gasilskih proračunov. Pomagali so vojaki in prebivalci sami.

Na delu piromani

Poleg gasilcev so imeli veliko dela tudi policisti, ki so prijeli več ljudi z območja Knina zaradi suma podtikanja požarov. Med njimi sta bila tudi mladoletnika, najstarejši pa ima 75 let. V komentarjih na spletnih portalih je videti tudi veliko nestrpnosti in sovraštva, ker so med prijetimi večinoma državljani srbske nacionalnosti, a skrajneži pozabljajo, da je ogenj v zaledju Šibenika požiral večinoma območja, na katerih sicer živijo pripadniki srbske narodne manjšine.

V nasprotju s turistično bero na Hrvaškem si škode zaradi požarov še ne upajo niti seštevati. Vremenske napovedi kažejo, da bo tudi september vroč in brez dežja.