Generalni direktor RTV Slovenija Igor Kadunc je predlagal rebalans letošnjega finančnega načrta – kot je razložil, zato, »da bi vsaj delno uskladili porabo z razpoložljivimi sredstvi«. Programski svet je predlog julija potrdil, nadzorni svet pa je znižanje stroškov in druge ukrepe na nedavni, avgustovski seji zavrnil. »Po naši oceni je vodstvo rebalans predlagalo prenagljeno, zlasti glede na to, da je bilo poslovanje RTV Slovenija v prvih šestih mesecih zelo dobro,« pravi predsednik nadzornega sveta Peter Grašek. Po njegovi oceni so določeni poslovni rezultati letošnjega leta »enkrat boljši, kot je bilo načrtovano«. Grašek sicer priznava, da se lahko v tekočem trimesečju, do konca septembra, finančna slika še izkaže za manj ugodno. Poročilo o tem bo nadzorni svet predvidoma obravnaval oktobra in se tedaj odločal o nadaljnjih ukrepih. »Ne moremo pa generalnemu direktorju odobriti 'rebalansa na zalogo',« pravi Grašek.

Delnice namenjene za razvoj, ne za pokrivanje izgub

Kadunčev predlog, ki je bil podan že julija, je temeljil predvsem na oceni, da se bodo za 2,7 milijona evrov zvišali stroški dela. Vlada je namreč (že lani) omogočila sprostitev napredovanj v javnem sektorju, kar letos zvišuje tudi plače na RTVS. Ko je generalni direktor to povišanje primerjal s predvidenim nižanjem stroškov v programski produkciji, je bil izračun še vedno negativen. Zato je nadzornemu svetu predlagal, da bi mu odobrili tudi prodajo delnic mednarodnega telekomunikacijskega podjetja Eutelsat. Gre za »zlato zalogo«, ki jo je za RTV Slovenija pridobil prav Kadunc – že pred skoraj dvema desetletjema, ko je bil še direktor za področje financ. Vendar so Grašek in preostali nadzorniki tudi ta predlog zavrnili. »Opozorili smo, da je treba sredstva iz delnic porabljati v skladu z merili in jih nameniti za razvoj, ne pa za pokrivanje izgub,« je odločen Grašek. Kadunc je sicer ob predlogu nakazal, da poseg v delnice ne bi bil drastičen, saj je njihova vrednost ravno letos narasla. A nadzornikov to ni prepričalo. Eden od njih, ki ni želel biti imenovan, nam je dejal, da tudi če bi se ob koncu leta izkazalo, da ga bo RTVS sklenila z izgubo, to ne bi bil velik problem. Izgubo naj bi namreč bilančno lahko »pokrili« tudi s pozitivnimi rezultati iz preteklih let.

Grašek: »Medvladje« še ni stabilno

»Nadzorni svet je ugotovil, da so polletni rezultati ugodnejši od plana in da morda rebalans plana ne bo potreben, ker se morda lahko poslovanje še uskladi s predvidenim,« je na naše vprašanje, kako komentira situacijo, odgovoril direktor Kadunc. »Če bomo (v prihodnjih mesecih, op. p.) ocenili, da z aktivnostmi, ki jih izvajamo, ne bi uspeli doseči predvidenega rezultata poslovanja, pa bo nadzorni svet na predlog vodstva in z dodatnimi pojasnili odstopanj obravnaval rebalans programsko-produkcijskega načrta,« je povzel Kadunc. »Na tej osnovi bom vse vodje enot obvestil o potrebnih aktivnostih, da se skušamo približati predvidenemu rezultatu. Pri tem naj izvajajo vse aktivnosti, predvidene v rebalansu,« je nakazal vztrajanje pri načrtovanih ukrepih.

Naši pogovori z drugimi vodilnimi na RTV Slovenija, ki zaradi občutljivosti tematike niso želeli biti imenovani, so pokazali, da v javnem medijskem zavodu ob tem vlada precejšnja negotovost. Permanentno varčevanje, ki se bo, kot kaže, še zaostrovalo, se namreč – ker v plače zaposlenih, javnih uslužbencev, ni mogoče posegati – zajeda v program. »Krčimo in varčujemo, da je že kar nespodobno,« nam je dejal eden od naših sogovornikov v vodstvu zavoda. »Res pa je, da se poslovanje po zamenjavi generalnih direktorjev (Kadunc je položaj prevzel konec aprila, op. p.) še ni ustalilo,« pravi Grašek. »Programsko-produkcijski načrt je namreč zasnoval še prejšnji direktor Marko Filli in šele prihodnje leto bo Kadunc lahko zastavil svoj celovit načrt poslovanja.«