Cerar je v intervjuju za britanski Guardian opozoril na naporna prva pogajanja med Veliko Britanijo in EU glede brexita. Cerar je razkril, da so bila stališča obeh pogajalskih strani preveč narazen, da bi ju lahko zbližali. Izpostavil je, da je Velika Britanija postavila nekatere nerealistične predloge. Cerarjeve besede so slaba novica za britansko vlado, ki si želi jeseni odpreti za njih ključna pogajanja o trgovskih odnosih, a do teh verjetno še ne bo prišlo tako hitro.

Cerar je prvi premier katere od držav članic EU, ki je spregovoril o napredovanju pogajanj o brexitu. Njegove besede so britansko javnost predramile tudi zato, ker je glavni britanski pogajalec David Davis javnosti pred kratkim zagotovil, da pogajanja potekajo izredno dobro, pohvalil pa je tudi strategijo »konstruktivne dvoumnosti« oziroma vtis, da britanska stran ne ve povsem jasno, kaj si želi izpogajati.

Cerar: Britanska stran zelo naivna glede pogajanj

Evropski svet bo oktobra odločal, če so pogajanja v zvezi s ključnimi vprašanji pravic državljanov, finančne poravnave in irske meje dosegla sprejemljive rezultate, šele nato pa se bodo odprla naslednja poglavja pogajanj. Situacija je za Veliko Britanijo še slabša, saj mora Evropski svet določitev sprejeti soglasno.

Da bi se nova poglavja lahko odprla že to jesen, dvomi tudi Cerar. Britanska vlada se zamikanja pogajanj v zvezi s trgovskimi odnosi z unijo boji, saj ji zmanjkuje časa. Če se odprtje tega poglavja zavleče do decembra ali celo januarja, bo Velika Britanija morala doseči sporazum v vsega desetih mesecih, če želi preprečiti trd pristanek britanskega gospodarstva marca 2019.

Cerar je opozoril še, da je bila britanska stran izredno naivna, ko je menila, da bo z brexitom lahko ohranila prednosti članstva v EU in se znebila tistih preprek in obveznosti, ki jim niso bile po godu. Dodal je tudi, da so bila pričakovanja o trajanju pogajanj že od samega začetka preveč optimistična.