Le peščica skrajnih desničarjev se je zbrala na sobotnem ponesrečeno poimenovanem »shodu za svobodo govora« v Bostonu. Njihovo zborovanje je bilo tako kot v še nekaterih drugih ameriških mestih napovedano še pred krvavimi dogodki v Charlottesvillu, kjer je mladi supremacist z avtom zapeljal med protirastične protestnike, ubil 32-letno Heather Heyer in ranil 19 ljudi, prebivalci demokratske trdnjave na vzhodni ameriški obali pa so se prav zaradi teh dogodkov in zaradi dvomljivega odziva predsednika Donalda Trumpa na sejanje nestrpnost in rasistične izpade množično odzvali nanj. Na ulice okoli policijsko strogo zavarovanega osrednjega mestnega parka se jih je zgrnilo okoli 40.000, ki so povsem preglasili belske supremaciste.

Shod slednjih, ki v z ograjo odmerjenem mu prostoru nikoli ni presegel več kot nekaj ducatov udeležencev, se je predčasno končal po poldrugi uri, policija pa je zagotovila, da protestniki niso prišli v stik z njimi. Mestne oblasti so že z zaostritvijo samega dovoljenja za zborovanje omejile njihovo število, za varovanje dogodka angažirale 500 pripadnikov varnostnih sil, poleg ograj pa so z velikimi smetarskimi tovornjaki blokirale ulice okoli parka, da se ne bi ponovil podoben napad na protestnike kot pred tednom dni v Virginiji in že nekajkrat v Evropi. Organizatorji zborovanja so vztrajno zatrjevali, da jih zgolj skrbi svoboda govora v ZDA ter da nimajo nič skupnega s kukluksklanovci, neonacisti in supremacisti, ki so neprikrito sejali sovraštvo v Charlottesvillu z izgovorom, da nasprotujejo odstranitvi spomenika južnjaškemu generalu Leeju. Pred nekaterimi preveč razvnetimi protestniki je udeležence zborovanja ob odhodu varovala policija, ki pa je proti slednjim tudi nekajkrat posredovala, ko so ob kričanju »Sram vas bodi« in »Izginite domov« po zraku poletele plastenke in plastične vreče z urinom. Nekaj več kot 30 protestnikov so tudi pridržali, a jih ne bodo kazensko preganjali.

Odslovljen tudi Steve Bannon

Konec tedna je znova odmevalo dogajanje tudi v Beli hiši. Iz nje se je poslovil še en Trumpov sporni sodelavec Steve Bannon, predstavnik skrajne desnice, poimenovane alt-right, sicer pa glavni predsednikov politični strateg. Bannon se je k Trumpu preselil v času lanske volilne kampanje z desničarske spletne strani Breitbart News, njegova strategija lova na razočarane in obubožane bele volilce v propadajočih delih ZDA pa se je v nasprotju z vsemi pričakovanji izkazala za zmagovito. V Beli hiši je zastopal nacionalistično strujo in prihajal po vrsti v spore z drugimi Trumpovimi sodelavci, odločilen pa je bil očitno zadnji z novim šefom predsednikovega kabineta Johnom Kellyjem. Kaplja čez rob naj bi bilo po poročanju televizije CNN Bannonovo javno nasprotovanje uradni politiki ZDA do Severne Koreje. V intervjuju za revijo American Prospect je namreč dejal, da je spor s Severno Korejo le postranska igra ekonomskega spopada s Kitajsko in da vojaška rešitev spora ni realna opcija administracije. Sicer pa je Bela hiša sporočila, da se Donald Trump in prva dama Melania ne bosta udeležila tradicionalne podelitve priznanj, ki jih Kennedy Center namenja pomembnim osebam za njihove življenjske prispevke ameriški kulturi države ZDA. Leta 1978 začeta prireditev velja za izredno prestižno, soočeni z napovedanim bojkotom uglednih kulturnikov pa so predsednikovi piarovci našli izgovor v obrazložitvi, da želijo »nagrajencem omogočiti slavje brez političnih motenj«.