Na predobravnavnem naroku se petindvajsetletni Amadej Kovačič iz Brezja pri Novem mestu ni izrekel, ali krivdo za poskus uboja partnerice 20. marca letos priznava ali ne. Te možnosti niti ni imel, saj je njegov zagovornik Aleksander Sitar predlagal preložitev naroka. Predlog tožilstva ob priznanju krivde obtoženca naj bi namreč zagovornik dobil prepozno, svojo stranko je tako lahko z njim seznanil šele tik pred narokom. »Če obstaja možnost za uspeh pogajanj med obema stranema, potem se mi zdi smiselno dati obrambi dodaten rok,« je dejal sodnik Boštjan Kovič in narok preložil na 24. avgust.

Sitar je prosil za preložitev naroka vsaj za teden dni, da bi lahko z obtožencem preučila predlog tožilstva. Poleg tega je šele včeraj prispelo tudi novo poročilo nacionalnega forenzičnega laboratorija glede bioloških sledi. A višjemu državnemu tožilcu Bojanu Avbarju se preložitev naroka ne zdi smotrna. »Bistvo je, ali obtoženi krivdo prizna ali ne. Če jo prizna, sledi določitev višine kazni na naslednjem naroku.« Ob tem dodaja, da »tožilstvo ne bo popustilo«. Po naših neuradnih informacijah naj bi tožilstvo obtožencu v primeru priznanja krivde ponudilo kazen sedem let zapora. Za poskus uboja mu sicer grozi od pet do petnajst let zaporne kazni.

»Še dobro, da ni zadel še koga«

Prepir, ki se je končal s hudimi poškodbami obtoženčeve 21-letne partnerice Saše Šarkezi, se je zgodil 20. marca letos. Kot so nam takrat pripovedovali prebivalci Žabjaka, je Kovačič tistega dne Šarkezijevo pretepal že doma. Menda ji je nekako celo uspelo poklicati center za socialno delo in jih prositi za pomoč, s centra naj bi potem poklicali policijo. Kovačič in Šarkezijeva sta se nato odpeljala v Žabjak, se v avtomobilu hudo sprla, pred hišo njegovega strica naj bi spet začele padati klofute in grožnje.

Šarkezijeva je skušala pobegniti, Kovačič pa naj bi vpil za njo, naj se vrne, sicer jo bo ustrelil. Potem je začel streljati, po pripovedovanju očividcev naj bi ustrelil petkrat ali šestkrat, eden od strelov pa jo je zadel v hrbet. »Streljal je vsevprek. Še dobro, da ni ustrelil kakšnega otroka, kajti ravno pri tisti hiši so se zunaj igrali,« so nam takrat pripovedovali v Žabjaku. Sosedje so hudo ranjeno Šarkezijevo odnesli v hišo ter poklicali policijo in reševalce.

Zaradi nasilja izgubila otroka

Po pripovedovanju njenih staršev skorajda ni bilo dneva, da ne bi Kovačič, ki si je prislužil že pet pogojnih obsodb zaradi groženj in velikih tatvin, pretepal Saše, podobno naj bi trpela tudi njegova nekdanja partnerica. S Šarkezijevo sta skupaj živela kakšno leto in pol, najprej pri njenih starših v okolici Grosupljega, zadnjih nekaj mesecev pred njegovim strelskim izpadom pa v Brezju. »Junija lani, ko je bila Saša v šestem mesecu nosečnosti, jo je tako močno pretepel, da je rodila. Uro po porodu je otrok umrl,« nam je dan po streljanju pripovedovala Sašina mati Bernarda Šarkezi. »Vsi njegovi so videli, da vsak dan tepe Sašo, vsa je bila v modricah. Pa nihče ni reagiral. Nihče mu ni rekel, naj neha.«

Večkrat naj bi Šarkezijevim tudi grozil, da jih bo vse pobil. Saša se je po vsakem nasilnem dejanju umaknila k staršem, a se nato vedno vrnila h Kovačiču, po besedah njene matere zato, ker ji je zagrozil, da ji bo sicer ubil očeta. Večkrat si je prislužil tudi prepoved približevanja, ki pa je po besedah Šarkezijevih ni upošteval. Kot smo izvedeli, je bila v začetku leta zoper njega vložena tudi kazenska ovadba zaradi nasilja v družini, marčevsko dejanje pa naj bi storil celo v preizkusni dobi pogojne obsodbe zaradi groženj.