»Sodišče je pojasnilo, da je vsaka država članica odgovorna za upoštevanje evropskega prava,« je poudaril vodja poslanske skupine krščanske unije (CDU/CSU) Stephan Harbarth. Dodal je, da se države članice ne morejo ogniti tej odgovornosti, tako da »dovolijo migrantom brez prepreke prehod v drugo državo članico«, poroča nemška tiskovna agencija dpa. Socialdemokrat (SPD) Burkhard Lischka je za nemški časnik Die Welt dodal, da Evropska unija ni utopična dežela, kjer lahko vsaka država članica dela, »kot ji paše«.

Plenković ne pričakuje vrnitve večjega števila ljudi

»Zaradi časa, ki je minil od nezakonitega vstopa migrantov na ozemlje držav članic EU, ni bojazni, da bi odločitev sodišča povzročila vračanje bistvenega števila oseb, ki so od septembra 2015 do aprila lani šle prek ozemlja Hrvaške,« je danes izpostavil hrvaški premier Andrej Plenković. »Na temelju humanitarnih razlogov so številne države članice takrat prevzele odgovornost za obravnavanje zahtev za mednarodno zaščito,« je dejal.

Avstrijske notranje ministrstvo je pritrdilo Plenkovićevi oceni, saj je iz obdobja med septembrom 2015 in marcem 2016 ostalo samo še nekaj nerešenih zadev. Postopki iz obdobja, ko so begunci množično in organizirano prek Hrvaške in Slovenije prihajali v Avstrijo, so večinoma zaključeni in bodo zaključeni tudi ostali. Od januarja lani so na podlagi dublinskega postopka na Hrvaško vrnili skupno 494 oseb.

Hvaški notranji minister iz časov begunske krize Ranko Ostojić je v sredo na svojem facebook profilu izpostavil, da je Hrvaška odgovorna za nezakonite migracije v enaki meri kot ostale države na zahodnobalkanski begunski poti. Spomnil je na dogovor vseh držav na tej begunski poti, bolj znan kot »Junckerjev načrt«.