Vsega šest minut je trajal uvodni narok na sodišču v Melbournu. O vsebini sploh niso govorili. Pa vendar se je pred sodno palačo trlo novinarjev in javnosti, da je morala delati red policija. Razlog za takšno zanimanje je bil obtoženec, ki je prišel na narok, čeprav mu ni bilo treba – to je 76-letni avstralski kardinal George Pell, tretji v hierarhiji Vatikana, tesni sodelavec papeža Frančiška in najvišji predstavnik Rimskokatoliške cerkve doslej, ki je obtožen spolnih zlorab.

Narok je bil namenjen določanju urnika postopkov in ne izrekanju o krivdi. Vendar se je Pell za to vseeno odločil. Potem ko je avstralska oblast prejšnji mesec objavila obstoj obtožnice proti najvišjemu avstralskemu predstavniku Rimskokatoliške cerkve, je njegov odvetnik Robert Richter včeraj dejal: »Kardinal Pell se bo na vse obtožbe izrekel za nedolžnega.« Pri čemer pa se javno sploh še ne ve, kaj natančno v obtožnici piše, saj avstralska oblast za zdaj skriva imena, očitana dejanja in obdobje, ko naj bi se zgodila.

Pell na naroku ni govoril, prav tako ne prej in po njem. Oblečen v običajna črna duhovniška oblačila in z belim kolarjem se je v spremstvu odvetnikov in policistov brez besed prebijal skozi množico novinarjev in radovednežev, ob strani pa je stalo tako nekaj protestnikov kot tudi takšnih, ki so Pella z napisi podpirali.

To niso prve takšne obtožbe

Kardinal se je v Avstralijo vrnil hitro po tistem, ko je avstralska oblast konec junija objavila obstoj obtožnice. Papež mu je za to odobril dopust in mu obenem izrekel podporo. Pell se je na obtožbe javno prvič odzval že junija, rekoč da ni kriv in da »mi je vsa ideja spolne zlorabe ogabna«. Dodal je, da poteka »neutruden atentat na mojo osebnost«. Kdo naj bi stal za njim, ni povedal.

Vendar avstralskemu kardinalu nasprotnikov gotovo ne manjka, tudi v Vatikanu ne. Papež ga je leta 2014 postavil na položaj prefekta tajništva za ekonomijo (finančnega ministra), s čimer je postal tretji najvplivnejši človek Vatikana za papežem Frančiškom in državnim tajnikom (zunanjim ministrom) Pietrom Parolinom. Pell je odgovoren za vatikanski proračun, nabavo, človeške vire, Vatikansko banko in nasploh za finance, kar mu daje ogromno vpliva. Za povrh je prva oseba na tem položaju, saj ga je ustanovil šele papež Frančišek. Prej je finance upravljal državni tajnik, Frančišek pa je po vrsti afer to spremenil in tako korenito posegel v obstoječe strukture in razmerja v rimski kuriji.

Niso pa obtožbe o spolnih zlorabah Pella doletele prvič, saj se je z njimi že srečeval iz najmanj dveh obdobij svojega dela – ko je bil duhovnik in ko je bil melbournški nadškof. Iz časa, ko je bil mlad duhovnik v domačem Ballaratu, so ga obtoževali, da je v bazenu otipaval dečke. Mesto Ballarat je sicer zloglasno po tem, da so se na tamkajšnji katoliški šoli dogajale nekatere najhujše katoliške spolne zlorabe v Avstraliji. Iz časa, ko je bil nadškof Melbourna, pa so nanj letele obtožbe, da je spolno zlorabil dva dečka, ki sta pela na koru. Vse obtožbe je vedno zavračal in doslej ga niso obtožili.

Sodišče je včeraj postavilo rok tožilstvu, da dokazno gradivo proti Pellu njegovim odvetnikom pošlje do 8. septembra. Naslednji narok pa bo 6. oktobra.