Ameriški senat se je po vrnitvi hudo bolnega senatorja Johna McCaina po večmesečnem prelaganju zaradi nesoglasij znotraj republikanske večine uradno lotil razveljavljanja in zamenjave zanje vseskozi sporne zakonodaje zdravstvenega zavarovanja, sprejete v prvem mandatu bivšega predsednika Baracka Obame. Eden najvidnejših kongresnikov, vietnamski veteran s tridesetletnim senatorskim stažem in Obamov protikandidat na predsedniških volitvah leta 2008 John McCain je sicer malodušno ugotavljal, da njegovi strankarski kolegi s svojimi prepiri delajo najboljšo reklamo reformi, ki jo želijo zrušiti, popularno imenovani Obamacare. A je potem oddal 50. glas v stočlanskem senatu, kar je pomenilo, da sledi redko uveljavljena možnost, ko odločilni glas odda podpredsednik ZDA in razreši neodločen glasovalni izid.

Obamacare (še) na varnem

McCainov glas je skupaj s pridanim republikanskega podpredsednika Mikea Pencea tako omogočil začetek senatne razprave o reformi zdravstvenega zavarovanja. Pred tem sta republikanski senatorki Susan Collins in Lisa Murkowski ostali zvesti svojim zatrjevanjem, da bosta reformi nasprotovali. Zadovoljstvo vodje republikanske večine Mitcha McConnella, ki je vložil vse sile, da bi pred skoraj dvema mesecema v predstavniškem domu sprejeti predlog reforme spravil v kolikor toliko sprejemljivo obliko za svoje strankarske kolege v senatu, pa se je razvodenilo že ob prvem proceduralnem glasovanju. Senat je namreč s pomočjo kar devetih republikanskih predstavnikov gladko zavrnil razveljavitev Obamove reforme oziroma njeno predlagano nadomestitev z republikansko in s tem odprl vrata v nadaljnje nejasne poteze. Ameriški analitiki pričakujejo, da bo McConnell uporabil vse razpoložljive postopkovne trike za zrušenje Obamacara. Z nekaterimi je poskusil že v torkovi razpravi, njegov položaj pa so metaforično opisali s hojo po vrvi brez varnostne mreže, pri čemer prevladuje prepričanje, da se samo odlaga dan končnega odločanja, pri čemer so republikanka nesoglasja zdaj razgaljena v senatni dvorani.

Preigravanje scenarijev

Pri tem se kot verjetnejši scenarij od celovite zamenjave Obamacara z novim zakonom oziroma njegove odložitve, kakršno je s predsedniškim vetom leta 2015 že preprečil sam Obama, omenja morebitna drobitev reforme na posamezne dele z rešitvami, ki bi bile sprejemljive za vseh 52 republikancev v senatu. Postopek pa bi bil dokaj zamuden, saj bodo morali iti ti deli nazaj v usklajevanje v predstavniški dom, v primeru tamkajšnjega sprejema pa še enkrat na potrditev v senat. Ponuja se tudi možnost posebnega senatnega amandmajskega glasovanja, poimenovanega »vote-a-rama«. Gre za izčrpavajoč postopek bliskovitega glasovanja o dopolnilih, ki jih lahko senatorji predlagajo po mili volji, časa za njihovo preučitev pred glasovanjem pa je deset minut. Obstaja pa tudi možnost tako imenovanega okleščenega zakona, po katerem bi zgolj ukinili z Obamacarom predvidene kazni za posameznike in njihove delodajalce, če ne sklenejo oziroma ne zagotovijo zdravstvenega zavarovanja.

Prav McCain, ki je omogočil začetek senatne razprave, je dal jasno vedeti, da ne podpira McConnellovega predloga reforme, ki da ni nikakršna alternativa Obamacaru. Okaral je politiziranje in nepopustljivost kolegov iz obeh strank in jih pozval, naj se nehajo ukvarjati z razveljavljanjem Obamove reforme in se lotijo obojestranskih prizadevanj za najboljše zdravstveno varstvo.