V zraku je namreč viselo tesno senatno glasovanje o odprtju razprave o republikanski zdravstveni reformi oziroma o odpravi zdravstvene reforme prejšnjega predsednika Baracka Obame. Zato naj bi prihod McCaina pomenil, da je vodja republikanske večine v senatu Mitch McConnell dobil zadosti glasov podpore, saj naj sicer ne bi utrujal 80-letnega McCaina z naporno potjo iz Arizone.

Ker republikanska reforma že ves čas visi na nitki, pa je odločilen čisto vsak glas. Res je sicer, da včeraj sploh ni bilo napovedano glasovanje o sami reformi, ampak samo o začetku razprave, zato so nekateri senatorji opozarjali, da se dviga več prahu, kot bi bilo treba. Vendarle je bil na neki način pred vrati trenutek resnice, kajti če bi padel predlog o razpravi, bi to verjetno dokončno pokopalo republikanske reformne načrte.

Ti imajo sicer dva možna izhoda: sprejem zdravstvene reforme, ki bi zamenjala Obamacare, ali pa sprejem zakona, po katerem Obamacare preneha veljati čez dve leti, v tem obdobju pa bi potem uskladili in sprejeli reformo, ki se je pokazala za nepričakovano velik izziv enotnosti republikanske stranke.