Na svetovnem prvenstvu v plavanju v Budimpešti so danes serijsko padali svetovni rekordi. Britanec Adam Peaty je na 50 m prsno že dopoldne v kvalifikacijah dosegel izid 26,10 in kar za 32 stotink sekunde izboljšal lastni dosežek z zadnjega prvenstva v Kazanu. Popoldne v polfinalu je s časom 25,95 postal prvi človek na svetu, ki je razdaljo preplaval v manj kot 26 sekundah. Kanadčanka Jacqueline Kylie Masse je bila ob zlati kolajni na 100 m hrbtno z 58,10 za dve stotinki sekunde hitrejša kot Britanka Gemma Spofforth leta 2009 v Rimu. Ob koncu dneva je rekordno plavala še Američanka Lilly King. Olimpijska prvakinja je 100 m prsno s časom 1:04,13 za 22 stotink izboljšala dosežek Litovke Rute Meilutyte iz leta 2013.

Slovenec Peter Stevens je na 50 m prsno osvojil 13. mesto s časom 27,20. Še pred dvema letoma na prvenstvu v Kazanu bi se s tem dosežkom uvrstil v finale, danes pa je bilo treba za uvrstitev v današnji boj za kolajne plavati pod 27 sekundami. »Če ne bi zbolel, bi zmogel tudi jaz,« pravi Peter Stevens, ki se je 14 dni pred prvenstvom zastrupil s hrano in izgubil kar šest kilogramov. Ker so v kvalifikacijah trije tekmovalci dosegali enak izid (27,39) na 16. mestu, je moral Stevens v dodatno izločilno tekmo, v kateri je bil najboljši (27,38) in se je uvrstil v polfinale. »Občutki so bili grozni, a sem bil mentalno toliko trden, da sem nastopil dobro. Glede na to, da sem povsem zunaj forme, sem s predstavo zadovoljen. Celotno razdaljo sem odplaval v enakem ritmu. Tudi start je bil odličen,« je povedal evropski podprvak na 50 m prsno Stevens, ki med letom trenira na univerzi Tennessee. Danes so ga iz Medvod prišli spodbujat tudi najbližji. Martin Bau je bil 19. na 800 m prosto, Gajan Natlačen pa 34. na 200 m prosto.

Izidi finalnih odločitev: moški: 200 m prosto: 1. Yang (Kit) 1:44,39, 2. Haas (ZDA) 1:45,04, 3. Krasnih (Rus) 1:45,23, 100 m hrbtno: 1. Xu (Kit) 52,44, 2. Grevers (ZDA) 52,48, 3. Murphy (ZDA) 52,59; ženske: 1500 m prosto: 1. Ledecky (ZDA) 15:31,82, 2. Belmonte Garcia (Špa) 15:50,89, 3. Quadarella (Ita) 15:53,86, 100 m hrbtno: 1. Kylie Masse (Kan) 58,10 (svetovni rekord), 2. Baker (ZDA) 58,58, 3. Seebohm (Avstral) 58,59, 100 m prsno: 1. King (ZDA) 1:04,13 (svetovni rekord), 2. Meili (ZDA) 1:05,03, 3.Jefimova (Rus) 1:05,05. jo