Več sreče kot pameti je v sredo imel Branimir Brumen iz Vurberka. Kar je storil, bi namreč utegnilo imeti tudi katastrofalne posledice zanj, za njegove otroke in za širšo okolico kraja v občini Duplek.

Brumnova otroka sta pred časom po televiziji gledala, kako ljudje s pomočjo detektorjev kovin iščejo zaklade. Isto sta si želela početi tudi onadva, zato jima je oče v ponedeljek kupil takšno napravo. V sredo dopoldne so se odpravili v bližnji gozd pod gradom Vurberk. Ni dolgo trajalo, ko je naprava začela piskati.

Izkopal peklenski stroj in si ga pripeljal domov

Po kratkem kopanju se je izkazalo, da niso naleteli na obetani zaklad, temveč na letalsko bombo. Oče zatem ni storil tega, kar bi morala storiti vsaka razsodna odrasla oseba, to je pustiti peklensko napravo pri miru ter poklicati na pomoč gasilce in policijo. Brumen je namesto tega začel kopati, bombo je z avtodvigalom dvignil in jo prestavil za hišo. Popoldne je odkorakal na sedež občine in se pozanimal, ali bi jo imeli za razstavni eksponat, je poročal Večer.

Občinarjem seveda ni padlo na pamet kaj takega, Brumnu so naročili, naj nemudoma pokliče službo za zaščito in reševanje, kar je storil okoli 13. ure. Kmalu zatem so v Vurberk prišli pripadniki državne enote za varstvo pred neeksplodiranimi ubojnimi sredstvi in policisti. Ugotovili so, da je Brumen izkopal 250-kilogramsko ameriško letalsko bombo iz druge svetovne vojne. Brumnove so začasno evakuirali z njihovega doma, civilna zaščita in lokalno prostovoljno gasilsko društvo pa so zaščitili celotno območje v 300-metrskem pasu, zaradi česar je do nadaljnjega onemogočen tudi dostop do vurberškega gradu in bližnje cerkve.

»Glede na okoliščine, kako je gospod rokoval z bombo, je imel zelo veliko srečo, saj bi se lahko zelo slabo končalo,« je opozoril Ivan Boh iz omenjene državne enote, ki deluje pod okriljem uprave za zaščito in reševanje. Slovenski strokovnjaki se bodo z nevtralizacijo tovrstnega ameriškega peklenskega stroja soočili prvič. Doslej namreč še niso imeli opraviti z zelo problematičnim kemičnim vžigalnim mehanizmom, ki lahko nenadzorovano eksplodira že pri najmanjši napaki.

»Če bi najditelj pustil bombo pri miru, bi imeli bistveno lažje delo, zdaj pa bo to ena najbolj zahtevnih intervencij v naši zgodovini,« je pojasnil Boh. Ni se mogel načuditi temu, da odrasel človek ne ve, da se takšnih najdb ne sme dotikati, kaj šele, da bombo izkoplje in si jo odpelje domov.

Tam, kjer leži zdaj, bomba ne povzroča večje nevarnosti. Strokovnjaki za neeksplodirana ubojna sredstva pa so se znašli pred velikim problemom, kako jo uničiti, ne da bi se pri tem poškodovali bližnji objekti. Posledice za okolico zagotovo bodo, kolikšne, pa je ta čas še nemogoče oceniti. Zdaj preigravajo več scenarijev, gotovo je to, da bodo na dan poskusa uničenja naprave – to naj bi se zgodilo enkrat prihodnji teden – izpeljali obširne varnostne ukrepe in bodo za več ur evakuirali približno 400 ljudi, ki bivajo ali delajo v oddaljenosti do enega kilometra od Brumnove hiše.

Policisti preiskujejo povzročitev splošne nevarnosti

»Pri reševanju takšnih najdb je v preteklosti prišlo že do nekaj nesreč strokovnjakov, saj je postopek uničenja zelo kompleksen,« je poudaril Boh. Kaže, da bodo s posebnim postopkom izpeljali tako imenovani nekontaktni premik bombe in jo nato odložili na nekaj deset metrov oddaljeno lokacijo.

Lov za zakladom utegne imeti za Brumna še neprijeten kazenski epilog. Simon Belšak, pomočnik komandirja Policijske postaje Maribor I, je sporočil, da policija že preiskuje sum povzročitve splošne nevarnosti, za kar je zagrožena kazen od enega do osmih let zapora.