Prepisi pogovorov med odvetniki obtoženih poskusa domnevnega državnega udara med črnogorskimi parlamentarnimi volitvami oktobra lani, ki jih je v ponedeljek na uradni spletni strani objavilo posebno državno tožilstvo za organizirani kriminal, so bili povod za skoraj takojšnjo prekinitev začetka sojenja voditeljema črnogorske demokratske fronte Andriji Mandiću in Milanu Kneževiću, ruskima državljanoma Edvardu Šišmakovu in Vladimirju Popovu, Mandićevemu vozniku Mihailu Čađenoviću in še deveterici srbskih državljanov. Obtožnica jih bremeni terorizma z zagroženimi dolgoletnimi kaznimi, črnogorska in tudi širša javnost pa ima o dogajanju na predvečer volitev, ko so domnevne zarotnike aretirali, precej nejasno predstavo. Preiskovalci sicer zatrjujejo, da so nameravali vdreti v parlament in se razglasiti za zmagovalce volitev ter načrtovali celo uboj tedanjega predsednika vlade Mila Đukanovića. Glavna organizatorja naj bi bila omenjena Rusa ob podpori kremeljskih oblasti, ki naj bi želele preprečiti vstop Črne gore v zvezo Nato.

Nenavadna objava prisluhov

Črnogorsko posebno državno tožilstvo se je za nenavadno objavo uvodoma omenjenih prepisov prisluhov, ki jo je v torek ostro obsodila tamkajšnja odvetniška zbornica, odločilo, da bi javnosti predstavilo dogodke, ki da predstavljajo strategijo oviranja preiskave tožilstva. V njih je posebej poudarjen načrt, kako kompromitirati glavnega posebnega tožilca Milivoja Katnića, še neidentificirana skupina pa se dogovarja o zamenjavi vrhovnega državnega tožilca Ivice Stankovića. Tožilstvo pri tem ni objavljalo imen, ampak samo inicialke, sogovornike v posnetih pogovorih pa je identificiral spletni portal Analitika. Posebej je izpostavljena vloga odvetnika Gorana Rodića, pri katerem je tožilstvo spomladi opravilo preiskavo in pridobilo posnetke telefonskih pogovorov, ki vsaj glede na objavljene dele pričajo o njegovih povezavah z zarotniki pred poskusom domnevnega državnega udara in torej preden je sploh lahko postal njihov zagovornik pred sodiščem.

Šikaniranje odvetnikov

Obramba obtoženih domnevnih zarotnikov je objavo prepisov ocenila kot nedopustno favoriziranje ene stranke v postopku oziroma izvajanje pritiska na odvetnike, na obtožene in na priče, zato je od Stankovića zahtevalo, da se do te očitne pristranskosti opredeli in da se iz postopka izločijo vsi tožilci specialnega tožilstva. Glavne puščice pa so usmerjali na Katnića, za katerega je odvetnik obrambe Miroje Jovanović dejal, da si ni dovolil samo vohuniti za njimi in njihovimi klienti, ampak si je drznil komentirati medsebojno odvetniško korespondenco. Poudaril je, da odvetniki niso nobena posebna sekta, da pa imajo pravico dogovarjanja o obrambi in pridobivanju dokumentacije zanjo brez tovrstnega šikaniranja. Sodnica Suzana Mugoša je obravnavo po desetih minutah prekinila, po napovedih obrambe pa se bo sojenje nadaljevalo jutri, ko naj bi vrhovni državni tožilec že podal odgovor na zahtevo po izločitvi posebnih tožilcev.

Na današnjem začetku sojenja se je pred vrhovnim sodiščem v Podgorici zbralo več podpornikov prosrbske Demokratične fronte z zahtevo po osvoboditvi Mandića in Kneževića. Proti ruskima državljanoma kot še dvema drugima obtožencema, ki sodišču niso dosegljivi, pa bo sojenje potekalo v odsotnosti.