»Italijani so za pregon mafije ustanovili posebna sodišča ter jim dali posebno vlogo, posebne finance in posebno varovanje,« je poslanec Nove Slovenije Matej Tonin danes pospremil predstavitev dveh preprostih mini novel s področja pravosodja, ki pa bi po mnenju krščanskih demokratov lahko imeli velike učinke na pregon bančne kriminalitete.

S pomočjo dodatnega člena zakona o državnem tožilstvu bi ustanovili nov oddelek na specializiranem državnem tožilstvu, ki bi se ukvarjal le z bančnim kriminalom. Specializirano državno tožilstvo ima sicer trenutno šest oddelkov, med njimi tudi gospodarsko kazenski oddelek in gospodarsko korupcijski oddelek. Opozicijski poslanci s prvopodpisanim Toninom na čelu bi z novelo zakona o sodiščih tudi na okrožnih sodiščih, kjer danes že delujejo specializirani oddelki za hujše oblike kriminala, dodatno ustanovili še oddelke »za sojenje v zadevah bančnega kriminala«.

»Kakor koli gledamo, se ne glede na trud vlade in sodišč stvari ne rešujejo pravilno. Zagotovo dve obsojeni osebi ne moreta biti rezultat, s katerim bi bili zadovoljni,« meni Tonin, ki je danes tudi nakazal, v katero smer pričakuje aktivnosti organov pravosodja. Najemi kreditov v švicarskih frankih in sumi pranja denarja ter financiranja terorizma prek NLB so po njegovem mnenju primeri bančnega kriminala, ki bi jim bili z njihovima novelama bistveno lažje kos.

Prerazporejanje bi sodišča oslabilo

Na vrhovnem tožilstvu so nam danes pojasnili, da se do predloga krščanskih demokratov, ki je v petek prestal prvo branje v državnem zboru (podprli so ga tudi nekateri koalicijski poslanci) še niso opredelili, do predloga pa so skeptični na vrhovnem sodišču. »Iz predloga ni razvidno, kako naj bi ustanovitev še enega specializiranega oddelka prispevala k večji učinkovitosti in uspešnosti sodnih postopkov. V sodnem sistemu so kadrovski viri omejeni in bi morebitno prerazporejanje oslabilo obstoječe specializirane oddelke. Dodatni kadrovski viri pa izrecno niso predvideni. Enako velja glede virov za dodatno izobraževanje. Sama reorganizacija oziroma organizacija novega oddelka pa bi nedvomno povzročila nasprotno, zastoje v postopkih, ki so že v teku,« je stališče generalnega sekretarja vrhovnega sodišča Janka Marinka.

Tonin Klemenčiča slabo sliši

Tonin je na današnji tiskovni konferenci dejal, da noveli podpira tudi pravosodni minister Goran Klemenčič. To ne drži povsem, saj je iz magnetograma seje državnega zbora razvidno, da je državni sekretar pravosodnega ministrstva Darko Stare v parlamentarni razpravi pojasnil, da minister podpira in načrtuje centralno specializirano sodišče, ki bi se osredotočalo na vse zadeve, ki jih na policijski ravni preiskuje Nacionalni preiskovalni urad, na tožilski pa preganja specializirano tožilstvo.

Danes so nam na pravosodnem ministrstvu dodatno pojasnili, da bi drobljenje oddelkov na sodiščih, kot jih predvideva predlog Toninove novele, po njihovem mnenju pomenilo slabljenje kadrovskih virov na sodiščih in posledično zmanjšalo njihovo učinkovitost. Glede novele zakona o državnem tožilstvu pa na ministrstvu ocenjujejo, da je nepotrebna, saj lahko državno tožilstvo že zdaj po potrebi organizira oddelke na posameznih ožjih področjih. Tako se na specializiranem državnem tožilstvu z bančno kriminaliteto trenutno ukvarja devet tožilcev.

Na ministrstvu sicer upe za uspešnejši pregon bančne in sorodnih oblik kriminalitete polagajo predvsem v lasten predlog novele zakona o kazenskem postopku. Hkrati menijo, da je največ rezerv pri učinkovitosti predkazenskega postopka in manj na sodiščih.

Ker sta Toninovi noveli ob prvem branju dobili podporo v državnem zboru, zdaj romata na parlamentarni odbor za pravosodje, kjer ju bodo obravnavali po poletnih počitnicah.