Na sredini seji sveta Slovenske filharmonije (SF) so najprej odprli poglavje sodnih sporov in nezaključenih postopkov, ki jih je sprožil direktor SF Damjan Damjanovič. Postopki so po mnenju sveta SF nehigienični, saj zanje direktor troši sredstva javnega zavoda. »To je tudi huda kršitev javnofinančnih predpisov, saj ima ustanova za te namene načrtovanih 10.000 evrov, v SF pa so samo v tem letu vsoto prekoračili za več kot štirikrat. Izplačila odvetnikom v letu 2017 so namreč že presegla 42.000 evrov,« pravi predsednica sveta SF Marjetica Mahne.

V svetu menijo, da direktor neupravičeno toži zaposlene, stavkovni odbor zaradi domnevne nezakonitosti stavke ter državo, ker je odredila nadzor nad izvrševanjem obveznosti in zahtevala revizijo v zavodu. Slednjo tožbo je Damjanovič že izgubil, tudi nekateri drugi postopki so že prekinjeni, na primer direktorjeva prijava ministra za kulturo Antona Peršaka na KPK zaradi suma korupcije. Direktorju so predlagali še, naj umakne tožbo proti državi zaradi premajhnega obsega sredstev, dodeljenih SF. Svet je zmotilo tudi, da direktor angažira odvetnike za pisanje odgovorov na medijske objave. »Takšne odgovore bi moral direktor znati napisati sam,« je prepričana Marjetica Mahne.

Govorili so še o upadu števila abonentov SF in ugotovili, da Filharmonija kljub dolgoletnim negativnim trendom ne analizira tega pojava – ali preprosto povedano, v zavodu ne vedo, čemu jim občinstvo upada, in posledično tudi nimajo ukrepov, s katerimi bi lahko ponovno pritegnili poslušalce. Zato so direktorju naložili, da do naslednje seje te ukrepe pripravi, hkrati pa v Cankarjevem domu ponovno pridobi pogodbene termine za abonmajske koncerte, ki se jim je SF zaradi upadanja abonentov v zadnjih letih odrekla. Ugotovili so še, da je dirigent Uroš Lajovic z odstopno izjavo samo neformalno obvestil direktorja o svojem odhodu, zato sta sklenjeni pogodbi med SF in maestrom še vedno v veljavi. Direktor mora zato zdaj dirigenta pisno obvestiti o formalni prekinitvi pogodbe. im