Sodnica Irena Škulj Gradišar je danes začela obravnavati zasebno kazensko tožbo, ki jo je proti uredniku portala Požareport Bojanu Požarju vložil Viktor Knavs, oče soproge ameriškega predsednika Melanie Trump. Zbodel ga je članek z naslovom Dokumenti, utaja davkov: Viktor Knavs, oče Melanie Trump, bil v zaporu?! »Ne priznam,« je glede očitane žaljive obdolžitve na predobravnavnem naroku rekel Požar. Knavsa ni bilo, zastopali sta ga odvetnici Nataša Pirc Musar in Rosana Lemut Strle.

Požar je oktobra lani zapisal, da je bil Knavs v zaporu zaradi utaje davkov in nedovoljene trgovine. Zagrešil naj bi ju leta 1976, koliko časa je bil v zaporu, pa da je »še uganka«. Skliceval se je na dokumente, znane pod imenom »udba.net«, centralno abecedno evidenco notranjega ministrstva iz časov komunističnega režima, ki da so sestavni del Arhiva RS in jih kot verodostojne priznava tudi slovensko sodišče. Knavs se je odzval s tožbo, češ da ni utajil davkov ali se ukvarjal z nedovoljeno trgovino ter da nikoli ni bil obsojen ali zaprt. Res je bil leta 1978 Knavs tarča preiskave zaradi nedovoljene trgovine, a je tožilstvo od pregona odstopilo. Glede utaje davkov pa niti preiskave ni bilo.

Reklama za knjigo

Glede dokumentov »udba.net« (leta 2003 jih je na spletu objavil Dušan Lajovic) trdi, da so nepopolni in nenatančni, predvsem pa manjka šifrant, ki bi razložil, kaj določeni zapisi v njih pomenijo. V tožbi piše, da jih je Požar interpretiral po svoje, ne da bi jih preveril. To naj bi storil iz malomarnosti ali namenoma, kajti šlo je za čas Trumpove kandidature za predsednika in torej »vročo« temo, novinar pa naj bi vse skupaj izkoristil tudi kot dodatno reklamo za svojo knjigo Melania Trump – The Inside Story.

Zagovornik Franci Matoz je danes poudaril, da so Lajovčevi dokumenti del gradiva Arhiva RS in so avtentični. Identični so tistim, ki jih je prevzel od nekdanjega republiškega sekretariata za notranje zadeve (RSNZ). Kot priče je predlagal Igorja Omerzo, direktorja Arhiva RS Bojana Cvelfarja in arhivarja Tadeja Cankarja. Z zaslišanjem Cvelfarja in Cankarja se je strinjala tudi odvetnica Lemut-Strletova. Kot je dejala, bo prvi povedal, da so Požarju zavrnili dostop do zahtevanega arhivskega gradiva ter da gradivo udba.net in dokumenti, prevzeti od RSNZ, niso povsem enaki. Drugi pa naj bi pričal, da se Požar ni pozanimal, kako tolmačiti zapise, in da njihove vsebine brez šifrantov, historiatov, navodil za vpisovanje in podobnega ni mogoče imeti za verodostojno.

Reyesovo sporočilo

Po besedah Lemut-Strletove je višje sodišče v drugem pravdnem primeru (Franci Perčič – Janez Janša) že razsodilo, da ne gre za avtentično arhivsko gradivo in da je potrebno skrbno preverjanje. Matoz je odvrnil, da je bila ta sodba izrečena, še preden je Lajovic predal svoje evidence arhivu in so postale del uradnega gradiva. Po tistem je, tokrat kazensko sodišče, razsodilo, da gre za avtentične evidence in da obstaja velika verjetnost, da so podatki v njih resnični.

Kot dokaz, da je imel pisec utemeljen razlog verjeti zapisano, je Matoz predlagal tudi branje elektronskega sporočila, ki mu ga je pred objavo poslal novinar Gerardo Reyes. Sporočil je, da mu je v intervjuju priča potrdila, da je bil Knavs v kazenskih postopkih, in Požarja spraševal, ali ima kakšen dokument v dokaz, da je bil v zaporu. Lemut-Strletova je želela izvedeti ime te priče, a ga Matoz (še) ni izdal. Dejala je, da predvideva, za koga gre, ob tem pa predlagala zaslišanje Diane K., ki da je bila navzoča pri intervjuju in bo povedala, o čem je tekla beseda.