Ministrstvo za pravosodje, ki ga vodi Goran Klemenčič, je iz medijev izvedelo za odločitev preiskovalne sodnice Mojce Kocjančič, da mora tožilstvo izsledke prisluhov županu Zoranu Jankoviću in vse dokaze, ki so bili pridobljeni na podlagi prisluhov, izročiti sodišču. Slednje naj bi vse te dokaze uničilo, ker je po mnenju preiskovalne sodnice tožilstvo zamudilo dveletni rok od zaključka izvajanja prikritih preiskovalnih ukrepov za začetek kazenskega pregona Jankovića. Slednjega je tožilstvo v konkretnem primeru preiskovalo, ker naj bi od neke farmacevtke zahteval spolne usluge v zameno, da bi ji pomagal do zaposlitve za nedoločen čas.

Glede na medijsko odmevnost tega primera ni presenetljivo, da je ministrstvo »nemudoma od vodje specializiranega državnega tožilstva (Harija Furlana, op. a.) zahtevalo poročilo o omenjeni zadevi«. Poročilo mora med drugim vsebovati tudi pojasnilo o morebitnih ukrepih vodje tožilstva zaradi »zagotavljanja učinkovitosti in enotnosti pregona«, so sporočili z ministrstva.

Tožilstvo bo poročilo moralo predati do prihodnjega torka, ministrstvo pa se bo o morebitnih nadaljnjih ukrepih odločilo, potem ko bo preučilo prejeto dokumentacijo. »Dejstvo je, da prav takšni primeri krojijo podobo in vtis v javnosti o delovanju ali nedelovanju pravne države, zato ministrstvo v tej zadevi pričakuje sodelovanje in odzivnost tako pristojne tožilke, vodje specializiranega tožilstva kot generalnega državnega tožilca,« so na ministrstvu pojasnili, zakaj so zahtevana pojasnila in sodelovanje tožilke Blanke Žgajnar, Furlana in generalnega tožilca Draga Škete tako pomembna.

Tožilstvo je sicer že napovedalo, da se bo na sklep Kocjančičeve o izročitvi in uničenju omenjene dokumentacije in prisluhov pritožilo na višje sodišče. Na specializiranem državnem tožilstvu so v nasprotju z ugotovitvami preiskovalne sodnice prepričani, da niso zamudili roka za vložitev zahteve za preiskavo, »ker takšnega roka zakon eksplicitno niti ne določa«. Ob tem so poudarili tudi, da tožilstvo nikoli ni napovedalo, da v tej zadevi ne bo začelo kazenskega pregona proti Jankoviću, in da so s soglasjem sodišča opravili druga preiskovalna dejanja. Na podlagi izsledkov prisluhov so denimo decembra 2015 opravili hišno preiskavo na magistratu. A Kocjančičeva je v svojem sklepu poudarila, da kot začetek kazenskega pregona ne šteje odredba za hišno preiskavo, temveč zgolj zahteva za sodno preiskavo ali vložitev obtožnice.