Od včeraj imajo v Medvodah tudi uradno prenovljeno železniško postajo. Občani in turisti, ki jih v občino prihaja vse več, ne bodo vstopali in izstopali na vlake le na lepšem objektu, ampak je ta dobil tudi novo vsebino. Svoje prostore bo imel na postaji lokalni turističnoinformacijski center, v katerem bo mogoče kupiti vozovnico, dobiti turistične informacije, najeti kolo ali se dogovoriti za mesto v kolesarnici, ki so jo prav tako zgradili ob tej priložnosti.

Denar so dale občina in Slovenske železnice

»Imamo lastna kolesa, kolesarnica pa je namenjena vsem ljudem, ki pridejo v Medvode. Tu lahko pustijo kolesa in nadaljujejo pot v Ljubljano. Na ta način želimo spodbuditi potnike, naj potujejo z vlakom. To je prvi projekt, ki so ga Slovenske železnice pripravile z lokalno turistično organizacijo,« je dejal Gorazd Renko, direktor Javnega zavoda Sotočje Medvode. Turisti, ki bodo prišli na postajo, bodo dobili informacije o okoliških krajih, ki jih lahko obiščejo. Med najbolj priljubljenimi sta Zbiljsko jezero in pokrajinski park Polhograjski dolomiti.

Obnovo so financirale medvoška občina in Slovenske železnice. Železnice so prispevale 30.000 evrov, občina pa 60.000, od tega okoli 50.000 v denarju. Ta občinski vložek bodo kompenzirali z najemnino za prostore, v katerih bo posloval turističnoinformativni center. Na včerajšnji slovesnosti, ko so otroci iz poletnega varstva prerezali slovesni trak, so vsi trije deležniki podpisali pogodbo, ta je prva tovrstna. A naj ne bi bila zadnja. Po tem modelu naj bi Slovenske železnice sodelovale tudi z drugimi občinami.

»Pogovarjamo se z občino Komen, kjer želimo podoben projekt narediti na postaji Štanjel. Dogovarjamo se, da bi postavili muzej na prostem in zgradili parkirišče za avtodome. Poleg tega se zaključuje obnova štanjelskega gradu, dokončan je Ferrarijev trg, Fabijanijeva domačija je postala vrhunski turistični produkt,« je o načrtih spregovoril Gorazd Hartner iz Slovenskih železnic in pojasnil, da so s takšnim modelom začeli v Medvodah, ker je pobudo za to dala lokalna skupnost.

S kolesom je možno tudi na vlak

Slovenske železnice želijo proste kapacitete vlakov nameniti turistom. Lani je bil na posvetu v Borovnici govor o tem, da je treba več mest ponuditi tistim, ki si želijo na vlak s kolesom. To je na nekaterih progah tudi v Medvodah možno, medtem ko je na bohinjski progi mest za kolesa tudi do 60. »S kolesom je možno na tiste vlake, ki imajo posebne prostore za kolesa. V pristojnosti spremnega osebja pa je, da na podlagi zasedenosti vlakov ocenjuje možnost za prevoz koles. V Medvodah imajo takšne proge vsak dan,« je dodal.

Odprtje prenovljene železniške postaje so včeraj priredili na dan, ko v Medvodah praznujejo občinski praznik oziroma rojstni dan Jakoba Aljaža, ki se je rodil v Zavrhu pod Šmarno goro. Zato so pripravili krajši kulturni program, ki si ga je v sončni pripeki ogledalo nekaj deset občanov. Med njimi je bil tudi župan Nejc Smole, ki priznava, da je val turistov pljusknil v Medvode predvsem zato, ker veliko ljudi obišče Ljubljano. »V Medvodah beležimo povečanje števila turistov, ne moremo pa reči, da je to naša zasluga, to je trend v osrednji Sloveniji. Tega smo veseli. Največ s tem pridobijo gostinci. Turizem spodbuja urejanje okolice. Tako občani živijo v lepši okolici, lahko uporabljajo urejene pohodniške in preostale poti,« je dejal župan in spomnil, da precejšen del Šmarne gore spada tudi pod medvoško občino, zato naj bi bila tudi to ena priljubljenih turističnih točk v občini.