Poletje je med drugim tudi čas gradbenih posegov v šolah in vrtcih. Z deli denimo počasi začenjajo v enoti Zelena jama vrtca Zelena jama, kjer bodo delavci tri gradbene faze opravili predvidoma do konca šolskih počitnic. Vrtčevske prostore, v katerih bodo potekala dela, bodo vzgojiteljice s pomočnicami izpraznile, nekaj oddelkov drugega starostnega obdobja pa bodo začasno preselile v prostore sosednjih šol, ki so jim prijazno priskočile na pomoč.

Starejša stavba vrtca v Zvezni ulici bo tako v letošnjih poletnih mesecih doživela protipotresno obnovo in obnovo temeljev. Zakaj pa je to sploh treba obnoviti? »Predpisi o varnosti konstrukcij so se v zadnjih tridesetih letih večkrat spremenili in povečali horizontalne potresne sile tudi za več kot 30 odstotkov,« odgovarjajo z občinskega oddelka za predšolsko vzgojo in izobraževanje. Takšni sorazmerno enostavni protipotresni posegi v zidne stene in armirano-betonske okvirje niso redki, navadno jih opravijo v času energetske prenove stavbe oziroma pred njo in le v stavbah, kjer s predhodno raziskavo materialov ugotovijo protipotresne pomanjkljivosti. V tem mesecu bodo protipotresno obnovili še enoto vrtca Pod gradom na Praprotnikovi ulici, enoto Čenča vrtca Najdihojca, enoto Tinkara vrtca Mojca in enoto Čira čara vrtca Mladi rod.

Vse to je priprava na nadaljevanje serije energetskih prenov. V letošnjem letu bodo v energetsko učinkovitejši objekt spremenili enoto Marjetica vrtca H. C. Andersena, ta mesec pa se ji bo pridružila še enota Vrba vrtca Zelena jama. Skupno je v letih 2017 in 2018 predvidenih petnajst energetskih prenov potratnih vrtcev, v letih 2019 in 2020 pa jih bo sledilo še osem.

Za obnovo petih vrtcev v letošnjem letu je občina dobila denar iz evropskega kohezijskega sklada, večina pa bo prenovljena v okviru projekta Energetska obnova Ljubljane. Del tega je tudi javno-zasebno partnerstvo, v okviru katerega bo Petrol skupaj z družbo GGE letos obnovil 49 občinskih objektov. V zameno bosta partnerja dobila delež od prihrankov pri energiji oziroma župan Zoran Janković je ob podpisu pogodbe napovedal, da bodo vrtci in šole za večjo motivacijo za učinkovito rabo energije lahko obdržali, kolikor bodo prihranili.

Skozi leto občina kot ustanoviteljica vrtcev izvaja tudi manjša naložbeno-vzdrževalna dela, letos pa načrtujejo še dve bolj konkretni naložbi. V bližnji prihodnosti bodo začeli graditi nove osemoddelčne enote v Kašlju, kjer zaradi prostorske stiske tudi najbolj potrebujejo dodatne prostore. Pridobitev, ki bo izstopala tudi z arhitekturnega vidika, naj bi dokončali naslednje leto.

Še v letošnjem letu naj bi za potrebe predšolske vzgoje prenovili dislocirano enoto osnovne šole Oskarja Kovačiča na Galjevici. Drugod niti ne zaznavajo potreb po dodatnih oddelkih v javnih ljubljanskih vrtcih. Številčno močne generacije zdaj druga za drugo vstopajo v osnovne šole in tako se je tudi prostorska stiska preselila iz vrtcev v (nekatere) šole.