»Vsak korak moramo temeljito premisliti, ga sprejeti premišljeno in vseskozi vzdrževati dialog s Hrvaško v duhu dobrososedskih odnosov,« je po srečanju slovenskega političnega vrha, ki ga je povabil na pogovor o sodbi arbitražnega sodišča, povedal Miro Cerar.

»Imamo enkratno priložnost, da enkrat za vselej zapremo to poglavje. Ne bo lahko zaradi stališča hrvaške države, vendar pa mislim, da je s potrpežljivo in modro politiko to mogoče storiti tako, da se bomo čutili vsi potem zadovoljne, ker je bilo to vprašanje enkrat za vselej na osnovi sodišča, ki ga je določil arbitražni sporazum, sprejeto in rešeno,« je še dejal Borut Pahor.

Vodja poslanske skupine SD Matjaž Han je ob prihodu izrazil upanje, da bodo stranke zmogle toliko političnega razuma, da bodo poenotene v smeri, da je treba arbitražno razsodbo spoštovati in uresničiti.

»Če se ne spoštuje odločitve arbitražnega sodišča, ni izplačila kohezijskih in evropskih sredstev,« predlaga Han in dodaja, da bi na tak način vsaka država spoštovala Evropo oz. odločitve.

Predsednica NSi Ljudmila Novak pričakuje, da bo premier Miro Cerar danes razkril kratkoročne in daljnoročne načrte za implementacijo arbitražne odločitve. Sama pa bo poudarila, da bi sprejela ponudbo Evropske komisije, ki je pripravljena sodelovati v pogovorih s Hrvaško. Novakova namreč opozarja, da smo doslej prevečkrat imeli dvostranske pogovore, ki se niso uresničili.

Predsednica Zavezništva Alenka Bratušek pričakuje, da bodo končno od besed prešli k dejanjem in bodo na mizo prejeli rešitve za ljudi, ki so po odločitvi arbitražnega sodišča pristali zunaj naše države.

Poslanec Levice Matej T. Vatovec medtem ocenjuje, da gre najverjetneje za ponovni poskus približanja stališč premierja Cerarja in prvaka SDS Janeza Janše. Po besedah poslanca je sicer bistveno, da se arbitražna odločba spoštuje in uveljavi, o čemer je kljub vsemu konsenz, »ostalo je bolj kot ne piar za vlado, da skuša ustvariti mitološki politični konsenz«.

OZP polemično o razsodbi

Današnja seja parlamentarnega odbora za zunanjo politiko (OZP) je bila med drugim v znamenju polemične razprave med ministrom za zunanje zadeve Karlom Erjavcem in članoma odbora iz vrst opozicijske SDS. Poslanca SDS Branko Grims in Anže Logar sta namreč menila, da je razsodba arbitražnega sodišča slaba za Slovenijo.

Logar je med drugim še dejal, da gre pri uradnih odziv na razsodbo za »samohvalo brez samokritike«. Grims je poudaril, da je Slovenija izgubila stik z odprtim morjem in »praktično vse, kar je imela skozi vso svojo zgodovino«.

Menil je še, da je "skrajna neumnost", da je uradno stališče vlade, da je arbitraža »veličasten dosežek«, ker naj bi to bilo slabo za morebitna nadaljnja dvostranska pogajanja. Arbitraža je katastrofa za Slovenijo in njen nadaljnji razvoj, je še dejal. Menil je tudi, da je Hrvaška z arbitražno razsodbo "dobila več, kot je sama pričakovala".

Erjavec je v odgovoru dejal, da Slovenija praktično ima stik z odprtim morjem, »ima fizični stik z odprtim morjem«. Območje stika daje tri svoboščine (svoboda plovbe, svoboda preleta in postavljanja kablov, cevovodov itd.), ki pomenijo, da de iure ima Hrvaška teritorialno morje, de facto pa ima to

Plenković: Evropska komisija ni pristojna za vprašanje meje med Hrvaško in Slovenijo

Dobro bi bilo, če bi Evropska komisija ostala v okviru svojih pristojnosti, med katerimi ni vprašanja meje med Hrvaško in Slovenijo, je danes med obiskom v Bakru ocenil hrvaški premier Andrej Plenković. Izpostavil je pomembnost srečanja s slovenskim premierjem Mirom Cerarjem, ki je napovedano za 12. julij v Ljubljani.

Med drugim je dejal, da je Hrvaška zaradi blokade Slovenije izgubila dve leti v pogajalskem procesu za vstop v Evropsko unijo, še tri pa zaradi odnosov z Mednarodnim sodiščem za vojne zločine na območju bivše Jugoslavije. Kot je povedal, se ni nihče iz Bruslja Hrvaški opravičil, ker je dvostransko vprašanje s Slovenijo pred leti oviralo njen pogajalski proces.