Visokoleteča strategija razvoja kulture v Mestni občini Ljubljana za obdobje 2016–2019 med drugim predvideva 15 novih naložb v kulturno infrastrukturo v skupni vrednosti skoraj 100 milijonov evrov. »Nobena od načrtovanih 15 naložb ni zgolj želja, saj so vse realne,« je lani v intervjuju za Dnevnik odločno povedala vodja oddelka za kulturo Mateja Demšič. Ker v aprilskem poročilu o izvajanju strategije njen oddelek ni niti z besedo omenil projekta gradnje minipleksa mestnega kina v podhodu Ajdovščina, ki naj bi ga tako kot večino drugih začel uresničevati v letu 2016 in končal leta 2019, smo preverili, ali bo dokumentacija za štiri nove kinodvorane res pripravljena še v letošnjem letu.

»Mestni kino Kinodvor je lani že petič zapored dosegel več kot 120.000 obiskovalcev,« na občini s številkami utemeljujejo, da je zaradi prostorske stiske in očitnega zanimanja za kakovostno filmsko ponudbo smiselno v mestnem središču zasnovati minipleks, ki bo prevzel vlogo kreativnega družabno-kulturnega središča. Ker Kinodvor s praktično enim samim velikim platnom in približno 200 sedeži dosega svoj maksimum, so projekt gradnje minipleksa umestili že v prejšnjo strategijo razvoja kulture, a se od konca leta 2012, ko se je pojavila ideja o ureditvi mestnega kina v pozabljenem podhodu sredi mesta, odvija zelo počasi.

Približno 700 sedežev

Da bi lahko za kinodvorane izkoristili prostore v podhodu Ajdovščina, si je zamislila skupina arhitektov Scapelab in Arhitekti Dobrin, ko so na prošnjo Društva arhitektov Ljubljana in mestne občine pripravili svojo vizijo Slovenske ceste leta 2020. Rešitev, ki v enem mahu poskrbi za dve problematiki, so na občini pozdravili. Ko so podhod tudi arhitekturno in urbanistično preverili, so ugotovili, da bodo morali popraviti prostorski načrt, kar so tudi storili. Predvideli so minipleks s tremi manjšimi in eno večjo kinodvorano s skupno 700 sedeži, kar naj bi omogočalo precejšnjo raznolikost programa.

Še vedno pa se ni minipleks uvrstil med razvojne projekte v občinskem proračunu. Na oddelku za kulturo pojasnjujejo, da je izdelava dokumenta identifikacije investicijskega projekta (DIIP) v zaključni fazi, ta pa je osnova za pripravo razpisa za arhitekturni natečaj, kot ga zahtevajo prostorski akti. »Šele natečajne rešitve bodo dale odgovor na nadaljnje postopke glede gradnje minipleksa v podhodu Ajdovščina,« so še dodali na občini.

A za uresničitev okoli pet milijonov evrov vrednega projekta bo predvsem treba odkupiti lokale v podhodu pod Slovensko cesto. Občina ima v lasti le dva od predvidenih petih lokalov, ki sta mimogrede prazna, s postopki za odkup ostalih pa naj bi pričeli predvidoma jeseni.

Obstaja rezerva?

Bi lahko zaradi visokih zahtev lastnikov projekt padel v vodo? Na pristojnem oddelku pravijo samo, da trenutno nimajo nobene rezervne lokacije za minipleks mestnega kina. Vsekakor lahko tovrstna kulturna ustanova po njihovih besedah izvaja svoje poslanstvo le, če je umeščena v ožje mestno središče in je dostopna vsem ciljnim skupinam.

Zanimive rešitve za novi mestni kino so lani ponudili študentje ljubljanske fakultete za arhitekturo, ki so jih predstavili na razstavi v Kinodvoru. Pod vodstvom profesorja dr. Aleša Vodopivca so odprli razpravo o tem, kakšen naj bi bil sodobni kino, izbrali so tri lokacije v središču mesta – Nazorjevo, Breg in Aškerčevo – in naredili načrte za kino na vsaki od njih. Niso se ukvarjali z lastništvom zemljišč, je pa bil en od njihovih zaključkov, da je z arhitekturnega vidika najprimernejša lokacija za minipleks v Nazorjevi ulici. V podhodu Ajdovščina morda ni dovolj prostora za gradnjo stavbe, v kateri bi se lahko odvijal ves spremljevalni program, je ocenil dr. Vodopivec.