Po razveljavitvi Obamove zdravstvene reforme in tesni podpori predlogu nove v predstavniškem domu pred dvema mesecema so mnogi republikanci zasebno in javno kritizirali način njenega potrjevanja v senatu. Motil jih je predvsem postopek dopolnjevanja predstavniškega besedila, ki ga je vodja senatne večine Mitch McConnell izpeljal brez ene same senatne razprave pred predstavitvijo prejšnji četrtek. Da je bila prenagljena, pa se je pokazalo že v torek, ko je bil McConnell prisiljen glasovanje prestaviti. Izkušenemu pogajalcu, ki je že večkrat strnil republikanske vrste, tokrat ni uspelo zbrati njihove večine za potrditev predloga. Največ, kar bi si lahko privoščil, sta dva nasprotnika med 52 republikanskimi senatorji, saj razveljavljanju Obamove reforme nasprotujejo vsi demokrati in oba neodvisneža, v torek pa jih je lahko naštel kar devet in zgolj sporočil predsedniku Donaldu Trumpu, da bo v nasprotju z njegovimi obljubami Obamacare Američanom na voljo še po državnem prazniku 4. juliju.

Med deveterico republikanskih senatorjev, ki imajo pomisleke v zvezi z dopolnjenim senatnim predlogom reforme, ki se bo moral v primeru sprejetja zaradi vsebinskih sprememb vrniti v usklajevanje v predstavniški dom, je peterica zelo odločnih. Ene skrbi odtegovanje zveznih sredstev za revnejše prebivalce v sistemu zdravstvene pomoči medicaid, ki naj bi se na letni ravni krčila za skoraj 80 milijard dolarjev, medtem ko bi davčne olajšave zavarovancem z letnimi dohodki nad pol milijona dolarjev za skoraj toliko okrepile njihove račune. Proti zmanjševanju zveznega denarja za medicaid so tudi številni republikanski guvernerji, saj bi breme zavarovanj revnejših, invalidov in umirajočih obremenilo njihove proračune. Za druge senatorje, kot sta Ron Paul iz Kentuckyja in Mike Lee iz Utaha, pa so predlagani proračunski izdatki Trumpove zdravstvene reforme še vedno previsoki, svobodna izbira zavarovanja pa preveč omejena, pri čemer jih očitno ne zanima, da na milijone revnejših Američanov izbire sploh nima, ker je vsako zavarovanje zanje že zdaj (pre)drago. K odložitvi senatnega glasovanja je očitno pripomoglo tudi poročilo kongresnega proračunskega urada, ki je objavil, da bo s sprejetjem Trumpove reforme do leta 2026 brez zavarovanja ostalo 22 milijonov več Američanov kot ob ohranitvi Obamove. Ob podobni oceni predloga, sprejetega v predstavniškem domu, je bila ta številka še za milijon nezavarovancev višja.

Trumpove težave s kongresom

Trump se v zvezi s senatnim predlogom ni oglašal, je pa nedavno kritiziral sprejeti predlog v predstavniškem domu in ga označil za zlobnega. Usklajevanje stališč je bilo tokrat na ramenih podpredsednika Mika Pencea. Po prestavitvi glasovanja je Bela hiša zagotovila, da se postopek razveljavitve Obamove zdravstvene reforme nadaljuje, predsednik pa je pred torkovim kosilom z nekaterimi senatorji za zaprtimi vrati dejal, da »država potrebuje zdravstveno zavarovanje, ki pa ne more biti Obamacare, ker ta razpada«, ter da bo »odlično«, če bodo s svojo reformo uspeli. Če ne bodo, pa bo »to samo nekaj, kar nam ne bo všeč«, je še dodal. Po kosilu je bila edina ocena navzočih republikanskih senatorjev, da za sprejem reforme potrebujejo več časa, so pa zatem po medijih zakrožili še drugi njihovi komentarji in pomisleki. Susan Collins iz Maina je ocenila, da se »Trump ni naučil, kako delati s kongresom«.

Demokrate v senatu republikanska nesoglasja niso pretirano vznemirila. Opozarjali so na podobno sprejemanje reforme v predstavniškem domu, ki ga je vodil njegov republikanski predsednik Paul Ryan. Tudi on je bil prisiljen glasovanje prestaviti zaradi pomanjkanja podpore med poslanci iz lastne stranke, ki pa mu jo je po napornih pogajanjih z njimi in z nekaj spremembami uspelo zagotoviti. Demokratska senatorka Patty Murray iz zvezne države Washington je tako dejala, da republikanska želja po ukinitvi leta 2010 sprejete reforme Obamacare, ki so ji enotno nasprotovali, ni nikoli presahnila, ter dodala, da se njen republikanski kolega McConnell ne bo vdal.