Ko so otoški mediji prejšnji teden trdili, da Demokratična unionistična stranka DUP, največja stranka v Severni Irski, za sklenitev sporazuma o neuradni koaliciji z manjšinsko konservativno vlado v Londonu zahteva dve milijardi funtov (eno za državno zdravstvo, drugo za infrastrukturo), sta obe strani to najodločneje zanikali. A očitno je bila napačna samo številka. Enkrat previsoka. Vse drugo, posebno namig, da gre za gotovino davkoplačevalcev za glasove vsega desetih poslancev v parlamentu (100 milijonov na poslanca za petletno glasovalno podporo), drži. To je veliko denarja za ohranitev manjšinske konservativne stranke na oblasti do leta 2022.

Čudežno drevo z denarjem

Premierka Theresa May je v kampanji, ko je kritizirala laburiste, rada ponavljala (vsakič, ko je branila varčevalno politiko konservativne vlade), da ne obstaja čudežno drevo z denarjem. Za glasove, ki bodo njeno manjšinsko vlado ohranjali na oblasti, ga je očitno odkrila.

Postavljata se politični vprašanji, ali vlada v Londonu s to kupčijo ostaja nevtralna v odnosu do severnoirske protestantske in katoliške skupnosti in ali ne krši velikonočnega mirovnega sporazuma, ki je končal trideset let nasilja med njima. Postavlja se tudi vprašanje zakonitosti te kupčije, ki stranki DUP ne prinaša dejanske sooblasti, saj ne bo imela nobenega ministra ali neposredno sodelovala pri sprejemanju vladinih odločitev. Bo pa vlada Therese May (dokler bo v sedlu, kar bo najpozneje do konca brexitskih pogajanj, morda pa mnogo manj časa) pri sprejemanju odločitev morala upoštevati tri strani dolg sporazum, ki sta ga podpisali s šefinjo družbeno skrajno konservativne desničarske stranke DUP Arlene Foster.

Problem istospolnih porok

Fosterjeva in DUP sta zelo problematični za številne Otočane, ker sta proti pravici do splava in istospolnim porokam, med njimi za lezbično šefinjo škotskih konservativcev Ruth Davidson, ki je Mayevi v obraz povedala, da so zanjo pravice lezbijk, gejev in transseksualcev pomembnejše od konservativne stranke, za katero je na Škotskem na nedavnih volitvah osvojila ključnih dvanajst poslancev britanskega parlamenta (v starem parlamentu so škotski konservativci imeli enega samega poslanca). Davidsonova pravi, da je od Mayeve zahtevala in dobila zagotovila, da sporazum z DUP ne bo vplival na pravice lezbijk, gejev in transseksualcev oziroma da bo vplival na povečanje njihovih pravic v Severni Irski, kjer istospolne poroke niso dovoljene. Mimogrede, v novem britanskem parlamentu je rekordno število odkrito homoseksualnih poslank in poslancev – 45 (ali sedem odstotkov).

Hipokrizija vlade

Za številne Britance je najbolj moteča hipokrizija Mayeve in konservativcev, ki so laburističnega vodjo Jeremyja Corbyna razglašali za terorističnega simpatizerja, ker se je v preteklosti zavzemal za združeno Irsko in za sodelovanje političnega krila Ire, republikanske katoliške stranke Sinn Fein, v mirovnih pogajanjih. DUP pa je v preteklosti imela tesne vezi s tremi protestantskimi polvojaškimi skupinami, tudi s povsem teroristično skupino Ulstrski odpor. Nekdanji vodja DUP je bil celo njen aktivni član.

DUP je bila za brexit, v pisnem sporazumu o neuradni koaliciji pa zagotavlja, da bo podpirala manjšinsko konservativno vlado pri vsej brexitski in varnostni zakonodaji.