»Ne priznam,« je včeraj pred sodnikom Tomažem Bromšetom izjavila Patricija Cenček, (vsaj na videz) zelo krhko 23-letno dekle, obtoženo, da je 4. februarja malo po peti uri zjutraj v stanovanju na Cesti na Prevoje v Ljubljani s kuhinjskim nožem s 17 centimetrov dolgim rezilom zabodlo svojega fanta, 30-letnega Blaža Novaka. Zadala naj bi mu 11 centimetrov globoko rano v prsni koš in levo pljučno krilo, nato pa nož izvlekla. Dve uri pozneje je v bolnišnici umrl.

Tisto jutro je sicer policijo in reševalce s Ceste na Prevoje dosegla drugačna informacija – da se je Novak sam nabodel na nož, jim je sporočila Cenčkova. Ob njihovem prihodu je Novak ležal na tleh stanovanja in je bil v zelo slabem stanju. Cenčkova je bila zraven in ker je zdravnico med pregledom njena prisotnost motila, so jo poslali ven. V tistem času je reševalec Novaka vprašal, kaj se je zgodilo. »Ona me je…« je povedal, potem pa izgubil zavest. Besede sta slišala tudi policista, ki sta nato okrvavljeni nož našla v kuhinjskem predalu.

Če nož ne bi bil izvlečen…

Policija je dekle ovadila zaradi uboja pa tudi zaradi še enega poskusa takšnega kaznivega dejanja. Prišla je namreč do podatka, da je bila enkrat že hudo nasilna. Junija 2015, ko sta s prejšnjim, takrat 27-letnim partnerjem prebivala v Španiji, naj bi ga zabodla v vrat. K sreči ji je vzel nož in preprečil hujše posledice, dejanja pa ni prijavil, je takrat sporočila policija. Toda sodna preiskava suma, da ga je skušala ubiti, ni potrdila, tako da je tožilstvo v tem primeru odstopilo od pregona.

Vztraja pa, da je kriva za Novakovo smrt. Prejšnji večer je bil pri prijateljih, malo po polnoči pa je ona prišla ponj. Enemu od prijateljev naj bi Novak že kmalu poslal SMS, da je »z babo končal« in da nima kje spati. Očitno sta se sprla in prepir se je nadaljeval tudi doma, saj je povišane glasove slišal eden od sosedov. Tožilstvo ne dvomi o obtoženkini krivdi, tudi na podlagi posnetka njenega klica na številko 112. V ozadju se, tako obtožnica, namreč sliši moški glas in besede: »Pljuča si mi prebila.« Sicer pa so prijatelji pričali o njunem burnem razmerju s pogostimi prepiri, ona pa naj bi z njim tudi fizično obračunavala. Tudi nož naj bi imela večkrat pri sebi – menda so se enkrat sprli z neko družbo in tudi takrat ga je potegnila iz torbice. Rekli so ji, naj ga pospravi, in jih je ubogala.

Izvedenca za sodno medicino dr. Martina Merviča so vprašali, ali je mogoče, da se je Novak poškodoval sam. Po njegovem mnenju je to mogoče, še veliko bolj pa, da gre za tujo krivdo. Pomembna pa je še ena njegova ugotovitev: pokojnikova poškodba je bila huda, a verjetno ne bi bila smrtna, če nož nato ne bi bil izvlečen iz prsnega koša (in bi seveda dobil tudi ustrezno in čim hitrejšo zdravstveno oskrbo).

Za izločitev dokazov in sodnika

Cenčkova se v preiskavi ni zagovarjala, včeraj pa je očitke zavrnila. Odvetnik Dušan Csipö je že ob začetku predobravnavnega naroka sodnika opozoril, da je pod vplivom pomirjeval, da je prejšnji večer dobila večji odmerek in da se ji je zjutraj vrtelo. Toda vsaj na prvi pogled ni bilo videti, da bi bilo z njo kaj narobe; razumno je naštela, katera zdravila jemlje, in rekla, da lahko sledi dogajanju in tudi stoji. Je pa pozneje odvetnik med nizanjem dokaznih predlogov predlagal, naj se o njenem duševnem stanju in razumevanju usodnega dogodka izreče psihiatrični izvedenec. Po njegovih besedah je bilo njeno psihično stanje takrat katastrofalno in se je spreminjalo iz minute v minuto. Najprej so jo odpeljali na urgenco, potem v Psihiatrično bolnišnico Polje, nato v begunjsko bolnišnico te vrste in nato na mariborsko forenzično psihiatrijo. Prav tako je Csipö predlagal, naj analizirajo morebitne prstne odtise ali biološke sledi na zaseženem nožu, pa tudi zaslišijo več prič, ki bi opisale značaj Cenčkove in odnos z Novakom. Obtoženkina sestra naj bi pričala o tem, da je žrtev enkrat že poskušala narediti samomor.

Še pred tem pa je predlagal izločitev nekaterih dokazov iz sodnega spisa, češ da so nezakoniti. Najprej gre za vse podatke o obtoženkinih pogovorih s policisti na kraju kaznivega dejanja, češ da takrat ni bila seznanjena s svojimi pravicami. Tožilka Dragica Abrahamsberg se ni strinjala, rekoč, da so dogodek takrat obravnavali kot samomor in ona je bila prijaviteljica, in ne osumljenka. Csipö je predlagal tudi izločitev zapisnikov in uradnih zaznamkov o tem, kar so govorile priče glede nasilja v Španiji. Tožilka je odgovorila, da je v tem primeru res odstopila od pregona, so pa vseeno pomembne izpovedi prič o tem, kako agresivna in nepredvidljiva je bila obtoženka. Sodnik Bromše še ni odločil, kdo ima prav in tudi ko bo, se obe strani še lahko pritožita na višje sodišče. Za primer, da bi na koncu dali prav obrambi, je odvetnik že predlagal Bromšetovo izločitev, ker se je s spornimi dokazi že seznanil. Začetek sojenja je tako preložen na nedoločen čas.