Posebej boleč za demokrate je torkov poraz na posebnih kongresnih volitvah v Georgii, kjer so donatorji iz cele Amerike izdatno z denarjem podprli Jona Ossoffa, ki sta mu v prvem aprilskem krogu zmanjkali pičli dve odstotni točki glasov do absolutne večine in s tem izvolitve. Z 48,1-odstotnim izkupičkom proti 19,8 odstotka, ki jih je v prvem krogu prejela drugouvrščena republikanka Karen Handel, je dodobra zamajal republikansko trdnjavo šestega volilnega okrožja v omenjeni ameriški zvezni državi. Zmago v odločilnem drugem krogu so mu napovedovale tudi javnomnenjske ankete. V doslej najdražji tekmi na posebnih volitvah je na koncu slavila Handlova z 51,9 odstotka glasov, medtem ko je Ossoff odstotkovno pristal pri enakem rezultatu kot v prvem krogu. V spodnjem domu kongresa bo zamenjala Toma Prica, zdaj Trumpovega ministra za zdravstvo in socialna vprašanja. Slednji je na lanskih novembrskih rednih kongresnih gladko zmagal z več kot 60-odstotno podporo, zato je bila demokratska želja po sedežu, ki je od leta 1979 rezerviran za republikance, ob ugodnih napovedih za Ossoffa še toliko večja.

Veliko denarja za končni poraz

Posebnost volitev v Georgii je prav denarni vložek, ki je za dvakrat presegel najvišjega iz rednih lanskih potegovanj za kongresne sedeže. Skupaj sta kandidata porabila 57 milijonov dolarjev, več kot štiri petine od tega demokratski kandidat, ki je čez 90 odstotkov denarja prejel od donatorjev zunaj svoje zvezne države. Slednjih je bilo dobrih sto tisoč v primerjavi z nekaj več od 5600, kolikor jih je denarno podprlo Handlovo. Tudi slednja je več denarja prejela od donatorjev zunaj Georgie, in sicer dobrih 62 odstotkov. Za Handlovo velja, da je klena konservativna republikanka, ki je v letih 2007 do 2010 zasedala položaj državne tajnice Georgie, 2014 pa neuspešno kandidirala za senatorko na zvezni ravni. V svoji volilni kampanji je podpirala razveljavitev Obamove zdravstvene reforme, zmanjšanje državne regulative, povečanje vojaškega proračuna in gradnjo zidu na meji z Mehiko. Ne preseneča, da se je tudi zato njene zmage zelo razveselil predsednik Donald Trump, ki je v volilno kampanjo posegel tudi s tvitom, da Ossoff kandidira v okrožju, v katerem sploh ne živi. Slednji se je preselil k dekletu v Atlanto, sicer pa je novinar in režiser dokumentarcev, zagovornik obamacara in načrtovanja družine ter nasprotnik zelo razširjenih zapornih kazni za manjše nenasilne prekrške.

Analitiki po torkovih posebnih kongresnih volitvah v dveh volilih okrožjih, poleg v Georgii še v Južni Karolini, ugotavljajo, da so demokrati stavili na napačnega konja pri osvajanju siceršnjih republikanskih trdnjav. Po njihovem mnenju bi v Južni Karolini laže prekinili niz malih republikanskih zmag po predsedniških volitvah, saj je Ralph Norman z le 51,1 odstotka premagal demokratskega tekmeca Archia Parnella v bitki za izpraznjeni poslanski sedež Micka Mulvaneyja, zdaj Trumpovega proračunskega direktorja. Demokratom, še posebej tistim iz Kalifornije, ki so z največ denarja posegli v volitve v 3500 kilometrov oddaljeni Georgii, se je zdela zmaga Ossoffa verjetnejša predvsem zaradi dejstva, da je Hillary Clinton v njegovem volilnem okrožju, ki zajema predmestja na severu Atlante, za Trumpom novembra zaostala le za odstotno točko. Poleg tega so s tamkajšnjo volilno kampanjo preizkušali recept za kongresne volitve prihodnje leto, na katerih bodo republikanci skušali ubraniti 23 poslanskih mest v volilnih okrožjih, kjer je demokratska kandidatka sedanjega predsednika premagala.