Zakonodajno-pravna služba državnega zbora je v predlogu novele zakona, s katero skuša ministrstvo za zdravje urediti podeljevanje koncesij, prepoznala cel kup lukenj. Še vedno na primer ni dovolj jasno, kdaj podeliti koncesijo. Poleg tega predlog prinaša tako obsežne spremembe, da bi po mnenju parlamentarnih pravnih strokovnjakov terjale nov zakon o zdravstveni dejavnosti in ne le novele.

Nejasno, kdaj podeliti koncesijo

Glede na predlagano besedilo, o katerem že odločajo poslanci, bi koncesije podelili le, če javna bolnišnica ali zdravstveni dom ne bi mogel zagotoviti dovolj zdravljenj. Na ministrstvu za zdravje so si zamislili, da bi to ocenjevali s pomočjo mreže javne zdravstvene službe; torej dokumentov o tem, kje bi potrebovali katera zdravljenja in kje katere strokovnjake.

A v zakonodajno-pravni službi ocenjujejo, da je ta kriterij nejasen. Vprašali so se tudi o smiselnosti samega podeljevanja koncesij v prihodnje. Večjo dostopnost bi bilo po njihovem mnenju mogoče doseči že z izdajo dovoljenj za opravljanje zdravstvene dejavnosti. Spomnili so še, da obvezno zdravstveno zavarovanje v Sloveniji že danes krije čezmejna zdravljenja v državah EU, ki jih poleg javnih zavodov in koncesionarjev opravljajo tudi zasebniki brez koncesije.

Nova ureditev, ki slovenske koncesije zamejuje na 15 let z možnostjo podaljšanja, pa posega tudi v že obstoječe koncesije. Ker to prizadene načelo zaupanja v pravo, bi morali pojasniti, zakaj je ta poseg v javnem interesu, je še mogoče razbrati iz mnenja zakonodajno-pravne službe. Pripombe, ki so napisane na kar 22 straneh, odsevajo nekatera dosedanja opozorila koalicijskih Socialnih demokratov in DeSUS, prav tako pa tudi pomisleke obstoječih koncesionarjev.

Predlog bodo popravljali

Vse kaže, da bodo predlog popravljali z dopolnili. Ministrstvo za zdravje se z zakonodajno-pravno službo še usklajuje, je pojasnil poslanec SMC Branko Zorman. Ocenjuje, da slednja posebnosti tematike ni v celoti razumela. »Treba je poznati tudi kontekst, res pa so na ministrstvu za zdravje morda kaj tudi premalo obrazložili. Pričakujem, da bodo zadeve vsaj v 90 odstotkih uskladili,« je dejal Zorman. Predvsem bi bilo treba po njegovem dodelati definicijo, kaj javna zdravstvena dejavnost sploh je. »Iz tega izhaja tudi urejanje koncesijskega področja.«

»Pripombe zakonodajno-pravne službe so resne in vsebinske,« ocenjuje poslanec DeSUS in predsednik parlamentarnega odbora za zdravstvo Tomaž Gantar. Če bodo na ministrstvu za zdravje odpravili ključne sporne dele predloga oziroma poiskali boljše rešitve, se bo sprejemanje zakonske novele po njegovih besedah nadaljevalo. Državni zbor bi v tem primeru o zakonu odločil julija. Če bi sedanje sporne rešitve ostale, pa bodo v DeSUS o svojem nadaljnjem ravnanju še razmislili.