»Zgradili so lažno zaroto z rusko zgodbo, našli niso nobenega dokaza, zdaj zasledujejo oviranje pravosodja z lažno zgodbo. Lepo,« je tvitnil Donald Trump po objavi v Washington Postu, da sredi minulega meseca imenovani posebni tožilec Robert Mueller preiskuje njegovo morebitno oviranje preiskave t. i. ruske afere, ki bremeni nekatere predsednikove (nekdanje) sodelavce. Časnik se je pri tem skliceval na neimenovane vire, med drugim pa navedel, da Trump dejansko ni bil v preiskavi do odstavitve direktorja FBI Jamesa Comeyja, kar naj bi slednji predsedniku tudi zagotavljal, čeprav tega ni hotel nikoli javno potrditi. Zvezni preiskovalni urad naj bi Trumpa vzel pod drobnogled po Comeyjevi odstavitvi, Mueller pa naj bi preiskavo avtomatično prevzel po imenovanju za posebnega tožilca, ki ga je opravil namestnik pravosodnega ministra Rod Rosenstein, ker se je minister Jeff Session zaradi navzkrižja interesov izločil iz nje. Še kot senator je namreč bil pred lanskimi predsedniškimi volitvami v stikih z ruskim veleposlanikom Sergejom Kisljakom, kar samo po sebi ne bi bilo sporno, če se o tem ob izbruhu afere ne bi sprenevedal.

Neimenovan vir pripisan FBI

Washington Post je še navajal, da so pripravljenost za pričanje pred Muellerjevimi preiskovalci izrazili nacionalni direktor za obveščevalne dejavnosti Dan Coats, vodja agencije za nacionalno varnost (NSA) Mike Rogers in njegov nekdanji namestnik Richard Ledgett. Prav Coats naj bi sodelavcem povedal, da ga je Trump prosil, naj posreduje pri Comeyju, da pusti pri miru tedaj že odstavljenega svetovalca za nacionalno varnost Michaela Flynna. Skupaj z Rogersom pa naj bi bila pod Trumpovim pritiskom, da javno zanikata obstoj dokazov o sodelovanju z Rusi, kar sta po pisanju Washington Posta oba zavrnila. Mark Corallo, tiskovni predstavnik Trumpove odvetniške ekipe, se je na članek odzval s trditvijo, da je FBI-jevo curljanje informacij v medije »nezaslišano, neopravičljivo in nezakonito«. Odprto je ostalo vprašanje, zakaj je informacijo, ki jo je Washington pripisal petim neimenovanim virom iz kroga tožilca Muellerja, pripisal FBI. Dejstvo pa je, da bodo v primeru preiskave predsednika pod drobnogledom vsi njegovi sodelavci, s katerimi bi lahko govoril o ruski aferi oziroma sami preiskavi.

Donald Trump je sicer v sredo zvečer z ženo Melanio v bolnišnici obiskal republikanskega kongresnika Steva Scalisa, ranjenega v jutranjem napadu osamljenega strelca na bejzbolskem igrišču v Alexandrii, kjer se je s kolegi pripravljal na dobrodelno tekmo z ekipo kongresnih demokratov. Sprva je kazalo, da ni huje ranjen, toda krogla, ki ga je zadela v levi bok je zdrsnila ob medenici in poškodovala notranje organe, njegovo življenje pa je postavila na kocko tudi velika izguba krvi. Trump je po obisku sporočil, da je Scalise v težkem stanju, a je bojevnik, Američane pa je prosil, naj molijo zanj.