To je bil požar, s kakršnim se londonski gasilci niso spoprijeli že več kot trideset let. Strahotni požar je povzročil pravo tragedijo mnogim družinam, ki so živele v 120 stanovanjih te orjaške 24-nadstropne stolpnice iz sedemdesetih let prejšnjega stoletja. Predvidena je bila za največ 600 ljudi, a vse kaže, da je bila več kot prenaseljena in da je v njej živelo do tisoč ljudi, večinoma severnoafriškega rodu. Po najnovejših informacijah je umrlo najmanj dvanajst ljudi, bojijo pa se, da je mrtvih veliko več in da končnega števila smrtnih žrtev verjetno ne bodo vedeli še več dni ali celo več tednov. Več kot sedemdesetim ljudem pomagajo v vrsti londonskih bolnišnic. Dvajset jih je v kritičnem stanju. Ta smrtonosni požar ni samo srhljiva tragedija za družine, ki so v njej izgubile svojce (številni so še pogrešani), ampak tudi za preživele stanovalce te stolpnice, saj so bila socialna stanovanja in to, kar so imeli v njih, za večino vse, kar so imeli.

Preplah in kaos

Požar je izbruhnil nekaj minut pred prvo uro ponoči. Številni stanovalci se ga niso zavedali, dokler nista v stolpnici zavlada preplah in kaos. Tisti, ki so se ga zavedali, so nanj opozarjali sosede. Žrtev bi bilo veliko več, če bi vsi stanovalci spali. Številni stanovalci muslimanske vere so bili, ker tako veleva konec ramazana, še budni. Pričevanja očividcev so pretresljiva: o stanovalcih, ki so vpili na pomoč z oken goreče stolpnice ali skakali iz nje, in celo o materi, ki je z devetega ali desetega nadstropja ljudi, zbrane pred stolpnico, z gestikuliranjem prosila, naj ujamejo njenega dojenčka, preden ga je vrgla proti njim. Ujel ga je moški, ki je pritekel k vznožju stolpnice. Dojenček je preživel z manjšimi poškodbami, materina usoda pa ni znana.

Več kot dvesto gasilcev, ki so prihiteli na pomoč s 45 gasilskimi vozili – prvi po šestih minutah –, se je bojevalo z ognjenimi zublji vso noč in večji del dneva. Še pozno popoldne so se iz stolpnice vili gosti oblaki sivo črnega dima, ki se ga je videlo po večjem delu Londona. Ta tragedija je toliko večja, ker se ne bi smela zgoditi.

Več vprašanj kot odgovorov

O razlogu za požar ni še nihče od poklicanih rekel niti besede. Eden izmed stanovalcev je omenil eksplozijo hladilnika v enem od stanovanj, a morda vzrok nikoli ne bo znan, če je soditi po pogorelosti stolpnice, čeprav so napovedali zelo poglobljeno preiskavo. To, kar je znano, pa je, da je požar izbruhnil v enem od nižjih nadstropij, verjetno četrtem, in se bliskovito, v približno desetih minutah, vsaj na zunanji strani, razširil navzgor, do vrha stolpnice. Hitro širitev ognja na zunanji strani poznavalci pripisujejo izolacijskim »oblogam« iz očitno hitro vnetljive snovi, s katerimi so stolpnico obložili med večjo prenovo pred samo letom dni. Ko so poznavalci presodili, da se stolpnica ne bo porušila, so gasilci nadaljevali gašenje požara v notranjosti stavbe, kjer so se počasi prebijali iz nadstropja v nadstropje.

Za zdaj je veliko več vprašanj kot odgovorov o tem, kaj je sprožilo to človeško tragedijo, predvsem za zasebne upravljalce stolpnice, podjetje, ki jo je prenovilo, in za vladajoče politike. To stolpnico in skoraj deset tisoč drugih socialnih nepremičnin v Kensingtonu in Chelseaju upravlja zasebna družba, ki so se ji stanovalci več let – zaman – pritoževali zaradi pomanjkljive protipožarne varnosti. In ji očitali, da jo bolj zanima dobiček kot varnost stanovalcev. Prav tako se že porajajo vprašanja, ali so pristojni napačno ocenili, kaj narediti v primeru požara, saj je protipožarni plakat stanovalcem svetoval, naj ostanejo v svojih stanovanjih, če ne gori ravno tam. To naj bi svetovali tudi stanovalcem, ki so po izbruhu požara klicali gasilce.

Zakaj niso ukrepali politiki?

Ker to, da so ognjeni zublji v pičlih desetih minutah objeli stolpnico, pripisujejo izolacijskim »oblogam«, čaka težko vprašanje podjetje – izvajalca prenove. Je možno, da so zaradi znanega razloga, dobička, posegli po cenenih materialih? Laburistična opozicija trdi, da so socialna stanovanja po vsej državi premalo varna, ker lokalne oblasti zaradi varčevalne politike nimajo dovolj denarja. Najtežje vprašanje za vladajoče politike pa je: zakaj niso ukrepali na podlagi večletne preiskave prejšnjega smrtonosnega požara v londonski stolpnici s socialnimi stanovanji (Lakanal House, leta 2009), v katerem je umrlo šest ljudi? Ta dolga preiskava je pokazala, da je požar zakrivila katastrofalna protipožarna varnost, ki je povrhu niso redno preverjali. Preiskovalci so krivili tudi lokalne politike in londonsko gasilsko brigado. Priporočila preiskave, ki je izšla marca 2013, se prašijo neznano kje. Obeta se še ena preiskava. Medtem pa se bodo po tej strahotni noči v revnem delu Kensingtona stanovalci številnih podobnih stolpnic s socialnimi stanovanji še bolj bali ognja.