Iz kota majhne kavarne ob Železni cesti se je slišal prepoznavni zvok igralne kocke, za sosednjo mizo je mlad par kartal, na mizi tik ob vhodu v lokal pa je goste k igri vabila razprostrta igralna plošča, ki jo vsak ljubitelj družabnih iger v hipu prepozna. Ticket to ride (vozovnica za vožnjo op. p.), igra, pri kateri igralci z železniškimi tiri tlakujejo pot med mesti in ob zabavi krepijo še svoje znanje iz geografije, je namreč trenutno ena najbolj priljubljenih namiznih iger na svetu in zgolj ena od več kot 270 družabnih iger, kolikor jih je gostom trenutno na voljo v Dobri potezi.

V družabni kavarni, kot tričlanska ekipa imenuje »svojo« Dobro potezo, v ospredju namreč ni jedilni list in na mizah ni mobilnih telefonov, na katerih bi gostje brskali po internetu. Središče kavarne sta dve omari, skoraj od tal do stropa povsem zapolnjeni s škatlami najrazličnejših namiznih družabnih iger.

Čas za igralno mizo je neomejen

Lokal je vrata v Župančičevi jami, nedaleč stran od glavne železniške postaje, odprl pred slabimi tremi meseci in kmalu postal priljubljeno zbirališče tistih, ki klepet s prijatelji radi popestrijo s partijo kart, se skregajo ob igri človek, ne jezi se, se lotijo naseljevanja prebivalcev na še neobljudeni otok Catan ali pa se z Izgubljenimi mesti odpravijo v neznane kraje. »Trije navdušeni igralci družabnih iger, ki smo prej sodelovali v društvu Igrolog, smo se pred letom dni odločili, da odpremo prvi board game cafe oziroma družabno kavarno pri nas. Kar nekaj časa smo iskali primeren prostor. Jeseni smo naleteli na ta lokal v Župančičevi jami. Prvega aprila, in ne, to ni bila šala, smo družabno kavarno tudi uradno odprli,« prve poteze do Dobre poteze opisuje Doroteja Muhič.

Na začetku so imeli v kavarni približno 260 iger, do danes so v nabor dodali še več kot deset novih. »Sledimo, kaj je na trgu novega, in svojo knjižnico z družabnimi igrami ves čas obnavljamo. Vsak, ki pride igrat, lahko igra neomejeno število iger in pri tem ni časovno omejen, plača pa dva evra izposojevalnine. Ob popoldnevih je vedno prisoten tudi kdo iz naše ekipe, ki pomaga pri razlagi pravil,« koncept družabne kavarne strne Muhičeva. Ker lahko kakšne igre trajajo precej časa, se tako zgodi, da nekateri za mizo v Dobri potezi presedijo tudi več ur. »Najhuje je, če moraš pustiti igro neodigrano do konca. Zato gostom svetujemo tudi, kako dolgo katera igra traja in katere naj se lotijo, če recimo pridejo k nam bolj pozno zvečer. Da ne zapremo, preden nekdo zmaga.« Pa poznajo pravila vseh iger, ki so na policah v lokalu? »Seveda,« se zasmeje sogovornica. »Sama jih poznam za več kot sto iger, preostali člani ekipe tudi približno toliko, tako da se dopolnjujemo.«

Igra, ki je trajala eno leto

Muhičevi so najbolj všeč kratke igre, kjer je veliko interakcije med igralci. »Da ne skrbiš samo za svoj vrtiček, ampak lahko tudi nagajaš soigralcem, zmaga pa je odvisna od kombinacije taktike in sreče,« pravi sogovornica, ki pa ima za seboj tudi nič kaj kratkotrajne izkušnje za igralno ploščo. »Nedavno smo za igro, kjer igralci rešujejo svet pred nalezljivimi boleznimi, potrebovali kar eno leto. Igra sicer ni tako dolga, le tako pogosto se nam ni uspelo srečati, da bi jo odigrali v krajšem obdobju. Je pa bila to super igralna izkušnja,« pojasnjuje Muhičeva.

Okusi slovenskih igroljubcev so sicer podobni tistim v tujini. »Že kakšnih deset let je med najbolj priljubljenimi Ticket to ride, priljubljene so tudi igre, kot je Code names, kjer dve skupini prek asociacij rešujeta uganke, in igre ravnotežja, kjer igralci dodajajo ali odvzemajo predmete na neki površini v upanju, da je ne porušijo,« pojasnjuje sogovornica. Ob tem dodaja, da je predvsem pri spretnostnih igrah lahko v lokalu precej hrupno: »Gostje se smejijo, kdo se v žaru igre tudi spre, igralne figurice padajo v kozarce ali pa se ob koncu dneva znajdejo na smetišnici.«