Je Donald Trump telefoniral Theresi May, da bi ji povedal, da si ne želi priti na obisk v Britanijo, če bodo na Otoku med njegovim obiskom velike demonstracije proti obisku? So obisk »zamrznili« oziroma prestavili na nedoločen čas, kar se še ni zgodilo in bi postavilo pod zelo velik vprašaj posebnost odnosov med državama? Vse to trdi britanski dnevnik Guardian, britanska in ameriška vlada pa oboje zanikata, vendar mlačno in neprepričljivo. Trump pa ne tvita, da gre za lažne novice.

Pa za roke sta se držala…

Če Guardianove trditve držijo, je to zelo slaba novica za Thereso May, konservativno premierko na čakanju na politični odstrel, ki se po izgubljeni večini v parlamentu tako oklepa oblasti, da je morala kot prvi premier oziroma premierka v novejši zgodovini preložiti »kraljičin govor« (prvo zasedanje novega parlamenta po volitvah, na katerem kraljica prebere zakonodajni program nove vlade). Mayeva je prvič zares opozorila na pomanjkljivo politično presojo, ko je Trumpa samo sedem dni po njegovi zaprisegi povabila na obisk najvišjega ranga, ker si je želela odmevne podpore domnevno posebne zaveznice Britanije pred brexitskimi pogajanji. Tudi s tem, da se je med obiskom v Beli hiši držala za roke s Trumpom, ni nikogar navdušila.

Nevarno zanikanje

Trump naj bi ji povedal, da ne želi priti na obisk, dokler ne bo užival podpore britanske javnosti, enkrat »v zadnjih nekaj tednih« (še pred volitvami, po katerih se sama sooča z demonstracijami z zahtevo po njenem odstopu). To je Guardianu zatrdil neimenovani svetovalec z Downing Street 10, ki naj bi slišal pogovor, v katerem naj bi Mayeva izrazila presenečenje nad Trumpovimi besedami. Zanikanje tega pogovora je zanjo nevarno, saj so jo že večkrat obtožili laganja, o katerem poje tudi njej posvečena pesem Ona je lažnivka, ki je bila velik hit med volilno kampanjo. Dejstvo je, da se o Trumpovem obisku vse do danes ni govorilo, čeprav je bil sprva (še pred razpisom predčasnih volitev) menda predviden za junij, potem pa preložen na jesen.

Zgrešeno povabilo

Mayevi se je po Trumpovi predsedniški zaprisegi zelo mudilo v ZDA. V Trumpovi Beli hiši je bila prva tuja voditeljica. In na skupni tiskovni konferenci je vsa zadovoljna dejala, da je Trump kraljičino povabilo na obisk sprejel z navdušenjem. Številni britanski kritiki, med njimi nekdanji vodilni diplomati, so trdili, da je bilo to povabilo veliko prezgodnje. Za posebne odnose med državama (za posebne jih imajo že dolgo bolj Britanci kot Američani) je skrajno nenavadno že to, da Trump v London še ni poslal novega veleposlanika, čeprav ga je že imenoval. Še bolj nenavaden je nov spor med Trumpom in londonskim županom – muslimanom Sadiqom Khanom, ki ga je sprožil Trump, ko je tvital, da se je Khan »patetično« odzval na teroristični napad na Londonskem mostu. Khan je potem pozval britansko vlado, naj prekliče vabilo za Trumpov obisk. Domnevna Trumpova odločitev, da preloži obisk, dokler se ga Britanci ne bodo veselili, je že vroča tema domače politike. Vodja opozicijskih laburistov Jeremy Corbyn, ki je na volitvah osvojil milijone novih oboževalcev, posebno med mladimi, pravi, da gre za dobrodošlo odločitev, zlasti zaradi Trumpovega napada na Khana in ameriškega umika iz pariškega dogovora o ukrepih proti podnebnim spremembah.