Sirske demokratične sile, ki jih vodijo Kurdi in ki jim iz zraka pomaga mednarodna koalicija, so pred nekaj dnevi sporočile, da je njihova ofenziva proti Raki prešla v zaključno fazo. Glavno mesto Islamske države je povsem obkoljeno na zahodu, severu in vzhodu. Enote sirskih Kurdov, na obrazih katerih je mogoče razbrati navdušenje in strah, so že v predmestjih. Rako je sicer Islamska država zavzela že pred več kot tremi leti.

Pomoč iz zraka

Bitka za to pomembno mesto z 200.000 prebivalci na severu Sirije se je zadnje dni pravzaprav šele začela. »Poulični boji so se začeli,« je ob bojišču za pariški dnevnik Le Monde dejala ena od kurdskih oficirk. »Helikopterji (mednarodne koalicije) morajo onemogočiti sovražnikove položaje, ki jih nato zavzamejo naši borci.« Okoli Rake so zdaj tudi ameriški, francoski in britanski specialci.

Islamska država, ki je imela dovolj časa za pripravo obrambe, poskuša napredovanje Kurdov ustaviti z ostrostrelci, podzemnimi predori in zlasti s skritimi minami in eksplozivom. Še vedno so v njenih rokah območja južno od Evfrata, ki teče skozi Rako. Bitka za Mosul, veliko mesto v Iraku, ki je bilo dolgo časa v rokah IS in ki leži na reki Tigris, pa tudi še ni končana.

Jedro Kurdov, ki zdaj napadajo Rako, so prekaljeni borci, ki so se konec leta 2014 udeležili bitke za Kobane, mesto ob sirsko-turški meji. Zatem so ob pomoči mednarodne koalicije, ki jo vodijo ZDA, pregnali IS z vsega severnega dela Sirije. Z novimi osvajanji so lahko rekrutirali nove vojake, največkrat Arabce. Priključili so se jim tudi arabske skupine upornikov proti Bašarju Al Asadu in nasprotnikov IS, nekatere tudi iz Rake. Vendar je poveljniški kader kurdski, pravzaprav kar iz PKK, ki je pred leti razširil svoj vpliv iz jugovzhodne Turčije na sever Sirije. Orožje, tako lahko kot težko, so nedavno prispevale ZDA.

Prebivalci Rake poskušajo zbežati iz mesta po stranskih cestah, med položaji Kurdov in IS. Eden od prebežnikov pripoveduje: »Po navadi se zberejo v bližini položajev sirskih demokratičnih sil in čakajo, da napadejo letala. Ko je (mednarodna) koalicija na nebu, so pripadniki IS skriti. Torej je mogoče pod zaščito letal steči na drugo stran fronte. IS hoče sicer ljudem preprečiti, da bi zbežali, a njihovi pripadniki ne morejo biti povsod. Zelo malo jih je videti na cestah. Še tisti, ki se pojavijo, so povsem izčrpani. Oslabeli so. Vedo, da Rake ne bodo obdržali.«

Tako se severno od Rake pomikajo reke beguncev na kamionih, traktorjih in drugih vozilih, na katerih so pohištvo, vzmetnice, odeje in cule. V drugo smer, proti jugovzhodu, so možje iz IS odpeljali številne družine. Tisti, ki ostanejo v Raki, lahko postanejo tudi žrtev pogostih ameriških bombardiranj.

Iraški Kurdi na referendum o osamosvojitvi

Medtem se iraški Kurdi, ki imajo že dolgo veliko avtonomije, že dolgo pa si tudi prizadevajo za popolno samostojnost, pripravljajo na njeno uresničitev. Za 25. september so tako določili referendum, na katerem bodo glasovali o ločitvi od Iraka. Odcepitev, ki bi najbrž sledila referendumu, zavrača iraška vlada v Bagdadu. Turčija in Iran že zaradi svojih Kurdov ne bosta priznali nove samostojne države, saj bi neodvisni iraški Kurdistan lahko postal središče združevanja vseh Kurdov (kot je bil pred 150 leti Piemont pri združitvi Italijanov). Menda pa samostojnega iraškega Kurdistana ne bosta priznali niti ZDA in EU.

Menda bo referendum potekal tudi na ozemljih zunaj kurdskega avtonomnega območja, ki so pod nadzorom iraške vojske, kot je milijonski Kirkuk z okolico, kjer je zelo veliko nafte. Iraški Kurdi zdaj sodelujejo v napadu na dvamilijonski Mosul, a v mesto ne smejo vkorakati.