Novela daje KPK več moči na ključnih področjih

Ne drži namreč, da bo novela KPK jemala moč, ravno nasprotno, daje ji bistveno več moči na ključnih področjih, od nadzora premoženjskega stanja, lobiranja, navzkrižja interesov, sistemskih nadzorov do preventive, so zapisali na ministrstvu. Še več: »S predlogom zakona se nadalje bolj jasno opredeljujejo vrste in pravila postopkov, ki jih vodi komisija, ter pravice in obveznosti oseb, ki sodelujejo v postopkih. KPK bo kot kolegijski organ odločala o zadevah, ki jih primarno določa zakon, in o zadevah, ki jih bo zahteval funkcionar KPK. Tako se KPK ne bo treba več ukvarjati z rutinskimi zadevami in manj pomembnimi primeri. Po drugi strani novela celo krepi preventivno vlogo KPK z novimi pristojnostmi.«

Na pravosodnem ministrstvu, ki ga vodi nekdanji predsednik KPK Goran Klemenčič, so še opozorili: »Na podlagi navedenega ter drugih rešitev, predvidenih v noveli zakona, bo KPK lahko učinkoviteje delovala. Vendar pa zakon tega ne more zagotoviti sam od sebe, saj predstavlja zgolj orodje, ki ga morajo vodstvo komisije in zaposleni uporabiti in izvajati.«

Civilnodružbene organizacije so sicer spremembe zakona opisale kot »korak v pravo smer«. Novela pa bo predvidela tudi možnost za razrešitev funkcionarjev KPK. Novela je sicer v sklepni fazi strokovnega in medresorskega usklajevanja in bo predvidoma konec junija predložena v obravnavo na vlado.