Krajani ljubljanske četrtne skupnosti Polje, člani civilne iniciative Zadobrova in mednarodna okoljevarstvena organizacija Alpe Adria Green so zaskrbljeni nad emisijami iz podjetij Piskar in Plastika Mesojedec. Svoje skrbi so sporočili različnim državnim in lokalnim organom nadzora, vendar kot pravijo, večinoma niso prejeli odgovorov na svoja vprašanja oziroma naj bi odgovorili, da posamezna institucija ni pristojna za ukrepanje. Zaradi pomanjkljivega odziva so se na koncu obrnili tudi na evropsko komisijo.

»Nič slabega ne želimo podjetjema, ne vodstvu ne zaposlenim. Želimo, da bi živeli zdravo v svojem bivalnem okolju,« so zagotovili v svojem sporočilu. Dodali so, da jih skrbijo »nevarne snovi, hlapi kemikalij, ki se uporabljajo pri predelavi in obdelavi plastike, sintetični dodatki za odišavljanje plastike, mikroplastika in neopredeljene druge moteče snovi«.

Po petkrat oprali solato

»Te stvari najbolj intenzivno zaznavamo zadnjih nekaj let. Včasih tako smrdi, da ne moremo niti prezračiti stanovanj, tudi zunaj enostavno ne moreš biti. Letos konec aprila je bilo tako neznosno, da smo pisali Piskarju in klicali policijo,« je stanje opisala Martina Dovč, ki pravi, da je v poletni vročini brez vetra najhuje. V Piskarju, kjer proizvajajo tudi dišeče vrečke, zagotavljajo, da uporabljene dišave niso nevarne in so zanje pridobili certifikat za stik z živili.

»Najbolj zaznavam vonj. Je moteč, ker je takšen, kot bi nekdo zlil parfum, takšne agresivne vonjave so to,« je opisala Zadobrovčanka Marija Marinko. Dovčeva je poleg neprijetnega vonja izpostavila tudi hrup in prah. Eden od Zadobrovčanov, ki ni želel biti imenovan, pa je priznal, da solato zaradi temnih oblog, ki se nabirajo tudi na fasadah hiš, pred jedjo kar po petkrat operejo v vodi s sodo bikarbono. Marinkova priznava, da pri povrtninah ni tako pazljiva kot sosed. »Mogoče bi bilo smiselno poslati kakšno stvar na analizo, le tako bomo lahko sigurni, kaj se dogaja, ker sicer samo ugibamo,« je razmišljala Marinkova.

»Po naši informaciji obe podjetji obratujeta brez okoljevarstvenega dovoljenja,« so še sporočili člani civilne iniciative, Alpe Adria Green in krajani. To sicer drži, a na ministrstvu za okolje in prostor pojasnjujejo: »Obe družbi proizvajata izdelke iz polietilena. Za to dejavnost ni treba pridobiti okoljevarstvenega dovoljenja.«

Inšpektorji bodo še na terenu

Direktor Plastike Mesojedec Andrej Mesojedec je zagotovil, da v podjetju izdelujejo primarno embalažo za pakiranje hrane in embalažo za farmacijo. »To pomeni, da morajo biti vsi naši uporabljeni materiali, kot tudi sama tehnologija v skladu z najvišjimi standardi, ki jih predpisujeta dobra proizvodna praksa ter varnost živil,« je poudaril Mesojedec. Zagotovil je, da pristojne inšpekcijske službe izvajajo reden nadzor nad njihovim delom in da morebitne pomanjkljivosti odpravijo v predpisanem roku. Okoljska inšpekcija je lani opravila redni nadzor njihovega dela. »Nepravilnosti niso bile ugotovljene,« so zatrdili na inšpekciji, ki bo zaradi prijav o domnevno nepravilnem ravnanju z odpadki, o hrupu in svetlobnem onesnaženju parkirišča letos opravila izredni nadzor nad družbo.

Očitke o širjenju nevarnih snovi v okolje so zavrnili tudi v družbi Piskar, kjer zagotavljajo, da ne izdelujejo nevarnih snovi, ki bi ogrožale okolje ali ljudi. »Popolnoma vsa proizvodnja temelji na polietilenu, ki pri predelavi ne sprošča nobenih strupenih oziroma škodljivih snovi. Polietilen je izredno čist material in se sicer uporablja za umetne kolke in kosti,« so pojasnili v družbi. Omenili so, da so na inšpekcijskih pregledih v letih 2013 in 2015 dobili pozitivno oceno. Na zadnjem obisku maja letos pa jim je inšpektor naložil le, naj prenehajo kuriti odpadne palete. Na inšpekciji za okolje in prostor so slednje potrdili in dodali, da inšpekcijski postopek še ni končan.

So pa letos na inšpekciji poleg prijav o neprijetnih vonjavah iz Piskarja dobili še prijave na račun emisij iz kurilne naprave in hrupa. V družbi zagotavljajo, da so pred leti sosedom predlagali, da bi na stroške družbe postavili protihrupno ograjo. A soseda se s tem ni strinjala, ker ne bi mogla spremljati, kar se dogaja na sosednjem dvorišču, so povedali v Piskarju.

Presenečeni nad pritožbami

V Piskarju menijo, da ugibanja sosedov o izpustih škodljivih snovi iz njihove proizvodnje izvirajo iz nepoznavanja, s čim se družba sploh ukvarja. Poleg tega ocenjujejo, da nekatere slabe stvari pripisujejo njihovemu podjetju, a so te posledica dejavnosti drugih sosedov. »V okolici kar nekaj sosedov nenadzorovano zažiga svoje odpadke, kar povzroča črn dim,« so zagotovili in dodali, da se trudijo vsakemu prebivalcu odgovoriti na morebitna vprašanja.

Mesojedec je dejal, da do zdaj od krajanov niso prejeli nobenih pripomb, »zato nas je vse to presenetilo«. »Prisluhnemo pripombam, željam in potrebam krajanov iz neposredne okolice in iščemo skupne rešitve,« je zagotovil Mesojedec in dodal, da dvakrat na leto organizirajo dneve odprtih vrat za šole, univerze, borce in starejše občane.